Home / Bałkany / BiH / BiH: austriackie firmy zainteresowane budową trasy Banja Luka-Doboj

BiH: austriackie firmy zainteresowane budową trasy Banja Luka-Doboj

Ministerstwo Zagospodarowania Przestrzennego, Budownictwa i Ekologii RS dąży do tego, by przy budowie odcinka autostrady Banja Luka-Doboj od Prnjavora zostały zatrudnione firmy lokalne, tak by bh. wykonawcy mieli szansę na współpracę z inwestorami zagranicznymi, powiedziała w środę podczas konferencji Austria Showcase – budownictwo i infrastruktura w Banja Luce minister resortu, Srebrenka Golić. Według jej słów ministerstwo pracuje nad usunięciem prawnych i technicznych barier, tak aby stworzyć środowisko biznesowe, w którym będą mogli działać i zagraniczni, i krajowi inwestorzy. W zeszłym roku zmniejszono opłaty administracyjne, a przepisy uzgodniono z dyrektywami UE, w tym roku ministerstwo zajmuje się ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym i zabudowie, która ma stworzyć nowe ułatwienia dla zagranicznych inwestorów. 11 firm budowlanych z Austrii, które uczestniczyły w spotkaniu, świadczy, jak mówiła minister, o chęci przedsiębiorców austriackich do inwestowania w budownictwo i infrastrukturę w RS. Z kolei radca handlowy ambasady Austrii w BiH, Sigmund Nemeti, podkreślał, że każdy projekt związany budową autostrady Banja Luka-Doboj znajduje się w kręgu zainteresowań uczestników konferencji. Jak dodał, austriackich partnerów interesuje zwłaszcza współpraca przy infrastrukturze drogowej i kolejowej.
Jednym z uczestników konferencji była firma Alpine Bay, która, jak mówiła jej przedstawicielka, Nina Avramović, jest szczególnie zainteresowana rozwojem strategicznych projektów infrastrukturalnych w BiH. Obecnie firma kończy trzy fragmenty kolejowej części korytarza transportowego VC. Najdłuższy z nich – Kostajnica-Jošavka – wart jest prawie 33,9 mln KM (prawie 73 mln PLN), cały projekt – 85 mln euro. Zatrudniono przy nim 200 osób i skorzystano z usług wielu krajowych dostawców. 60% środków, jak mówi Avramović, zostaje w BiH.

Konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Zagospodarowania Przestrzennego, Budownictwa i Ekologii RS oraz Dział Handlowy Ambasady Austrii w BiH.

Tekst i zdjęcie: indikator.ba, tłum. i red. Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE