Home / Bałkany / BiH / Izetbegović i Komšić z wizytą w Słowenii

Izetbegović i Komšić z wizytą w Słowenii

Autorka: Ewa Janas

 

Przewodniczący Prezydium BiH, Bakir Izetbegović i członek Prezydium, Željko Komšić udali się 7 czerwca z wizytą do prezydenta Słowenii, Danilo Türka. W miejscowości Log, pod Mangartem, wzięli udział w odsłonięciu pomnika obywateli Bośni i Hercegowiny, którzy brali udział w I wojnie światowej i zginęli na froncie Soška. Izetbegović podziękował prezydentowi Słowenii za gościnność i dbałość o pamięć o Boszniakach, którzy zginęli z dala od swojej ojczyzny. Podkreślił też, że w armii Austro –Węgier służyło 250 000 bośniackich żołnierzy.

– Ta ceremonia jest okazją do wysłania wiadomości naszemu regionowi (w którym jeszcze nie pochowano wszystkich zmarłych z wojny lat dziewięćdziesiątych), ale i Europie, z wiarą i nadzieją, że XXI wiek minie bez wojen i rozlewu krwi – powiedział Izetbegović.

Przewodniczący Prezydium spotkał się też z przedstawicielami stowarzyszenia mniejszości Boszniaków w Słowenii, którzy szukają wsparcia bośniackiego rządu.

Mufti Nedžad Grabus przy tej okazji poinformował o rozwiązaniach architektonicznych nowego lublańskiego meczetu oraz tempa, w jakim realizowany jest projekt.

Mimo ostatnio nieszczególnie intensywnych politycznych relacji słoweńsko – bośniackich, okazuje się, że nic tak nie jednoczy, jak wspólny „przeciwnik” – nowy prezydent Serbii Tomislav Nikolić. I Izetbegović i Türk zdecydowali o zbojkotowaniu inauguracji Nikolicia, która odbędzie się 11 czerwca. (Nie są w tym zresztą jedyni. Oprócz nich bojkot zapowiedział też między innymi prezydent Chorwacji, Ivo Josipović. Na inauguracji będzie więc niewielu przedstawicieli z regionu.)

Nie należy jednak zapominać, że Słowenia to silne wsparcie dla BiH w jej drodze ku integracji, a także istotny partner handlowy. Stosunki obu państw określa się jako dobre, a także podkreśla się wspólny interes: przyjaźń i pokój. Ważne jest to, że Słowenia jest jednym z głównych partnerów handlowych BiH. Szczególnie zainteresowana jest współpracą przy ekspansji firm na rynki zagraniczne. BiH z kolei liczy na pomoc w branży energetycznej i ochrony środowiska oraz wymianę doświadczeń w wykorzystywaniu funduszy unijnych.

Od roku 1994 do końca 2010 Słowenia zainwestowała w BiH 690 mln EUR, co stanowi 11,2% łącznych inwestycji zagranicznych w BiH. Słowenia jest czwartym państwem pod względem wysokości zainwestowanego kapitału. Inwestycje dotyczą takich obszarów jak produkcja, handel, banki i turystyka.

 

 

Źródło: bh-news.com, oslobodjenje.ba, hrt.hr, aa.com.tr, dnevni-list.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE