Home / Bałkany / BiH / BiH: Bezpośrednie dostawy gazu z Rosji dla Republiki Serbskiej?
gaz

BiH: Bezpośrednie dostawy gazu z Rosji dla Republiki Serbskiej?

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik oczekuje zgody Parlamentu BiH na bezpośrednie dostawy gazu z Rosji. Dodik wraz z premier RS Željką Cvijanović odbyli już rozmowy w tej sprawie z głównym dyrektorem Gaspromu Aleksejem Millerem.

Cvijanović podpisała z Millerem porozumienie o bezpośrednich dostawach gazu dla RS, co oznacza w praktyce pominięcie pośredniczącej do tej pory firmy BH gas. Dodik jest bardzo zadowolony z takiego obrotu sprawy i chwali stronę rosyjską. Konstytucja BiH określa jednak, że parlament musi takie porozumienie zaakceptować.

W przypadku, gdyby parlament nie wydał zgody, RS będzie zmuszona zredefiniować swój udział w instytucjach i parlamencie BiH i stworzyć warunki dla ułatwienia wprowadzania różnych rozwiązań dla RS, oznajmił Dodik. Według niego sam Gazociąg Południowy w RS w żaden sposób nie umniejsza interesów FBiH, jak i nie stwarza sytuacji, w której BiH jako całość czy FBiH miałyby nowe zobowiązania względem partnerów RS. Projekt oparty jest na współpracy RS z Rosją i nie ma możliwości jego przerwania, jest on wręcz jednym z priorytetowych działań, dodaje prezydent.

Podczas spotkania z Millerem Dodik stwierdził, że jakiekolwiek opóźnienia z winy Rady Ministrów BiH wpływają na bezpieczeństwo i stabilność całego państwa. Realizacja projektu zapewni regularne dostawy gazu, a w późniejszym czasie produkcję energii elektrycznej w oparciu o gaz, na czym powinno zależeć całej BiH.

Podczas gdy Polska obawia się zmniejszenia dostaw gazu, Republika Serbska dba o wykorzystanie swoich dobrych relacji z Rosją i uzyskanie profitów w postaci stabilnych i regularnych dostaw tego surowca. Zapomina jednak o tym, że nie jest oddzielnym państwem, a częścią składową Bośni i Hercegowiny, o której dobro jako całości powinna dbać. Dodik z jednej strony zyskuje tym poparcie Serbów, z drugiej naraża się na negatywne nastawienie do swoich nieskonsultowanych z nikim planów, które związane są jednak nie tylko z jednym entitetem, który reprezentuje.

Źródło: bljesak.info, oslobodjenje.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE