Home / Bałkany / BiH / Bośniacko–fińskie spotkanie na szczycie

Bośniacko–fińskie spotkanie na szczycie

Premier Vjekoslav Bevanda przyjął w czwartek (6 września) w Sarajewie ministra spraw zagranicznych Finlandii, Erkkiego Tuomiję. Na spotkaniu rozmawiano o wyzwaniach, przed którymi stoi Bośnia i Hercegowina na drodze do członkostwa w UE.

Mimo oddalenia geograficznego, wielokrotnie podkreślano, że Finlandia jest sojusznikiem Bośni i Hercegowiny.

– Finlandia, podobnie jak inne państwa przyjazne BiH, wyraża troskę o naszą drogę do UE, a także gotowość do pomocy i dalszego wsparcia na wszystkich obszarach. Jasne jest jednak, że wszystko zależy od nas i bez względu na sojuszników i przyjaciół, których mamy wokół, jeśli nie podejmiemy działań, nie ruszymy się z miejsca – powiedział  Bevanda.

Na spotkaniu zostały przedstawione możliwości inwestowania w gospodarkę BiH, szczególnie ze względu na to, że Finlandia jest liderem w branży zaawansowanych technologii, a jej system edukacji wzorowy.

Tuomioja podkreślił, że BiH może liczyć na wsparcie Finlandii we wszystkich działaniach na drodze do akcesji do UE. Porównując stan państwa do poprzednio zastanego (wizyta w 2005r.), zwraca uwagę na duży postęp BiH i całego regionu, wyrażając jednak troskę o wyjątkowo powolny proces integracji europejskiej.

Bośnia i Hercegowina obiecała wesprzeć Finlandię i jej kandydaturę na członka niestałego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (wcześniej Finlandia wsparła kandydaturę BiH).

 

Źródło: oslobodjenje.ba, vijeceministara.gov.ba

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE