Home / Bałkany / BiH / BiH: Boszniacy żądają nowego podziału Mostaru

BiH: Boszniacy żądają nowego podziału Mostaru

Klub Boszniaków w Radzie Miasta Mostar, wraz z mostarskim muftim oraz ponad 40 organizacjami pozarządowymi, rozpoczął podpisywanie petycji, w której domaga się nowego podziału Mostaru na sześć gmin.

Boszniacy chcą, aby Mostar był zorganizowany i podzielony na więcej samorządów terytorialnych, które ich zdaniem są jedynym sposobem na zagwarantowanie Boszniakom równoprawności w Mostarze.

Domagają się, aby Mostar był podzielony wg ustalonych zasad w Załączniku do Umowy o Realizacji Federacji w BiH, podpisanej w Dayton 10 listopada 1995, który wpisany jest w Przejściowy Statut miasta Mostar, a który został wykonany przez sprawującego wówczas władzę nad Mostarem przedstawiciela europejskiego Hans Koschnicka.

Przewodniczący Klubu Boszniaków w Radzie Miasta Salem Marić powiedział, że zdecydowano się kontynuować jednolity pogląd boszniackich partii politycznych w Mostarze, a w przyszłym tygodniu zorganizowane zostanie spotkanie wszystkich prezesów miejskich komitetów boszniackich partii politycznych.

– Na spotkaniu zdecydowaliśmy jednogłośnie, żeby zaprosić wszystkich przewodniczących boszniackich i probośniackich partii w BiH do spotknia w Mostarze, aby tak jak to miało miejsce w Srebrenicy wysłać komunikat o jedności Boszniaków, powiedział Marić, dodając, że rozmowy o Mostarze muszą być prowadzone w tym mieście.

Mostarski mufti Seid Smajkić powiedział, że Boszniacy w Mostarze są na dyskryminowanej pozycji.
– Przez zniesienie mostarskich gmin, Boszniacy zostali doprowadzeni do nierównoprawnej pozycji i chcemy, aby za pośrednictwem tych gmin można chronić prawa Boszniaków w Mostarze, centrum Hercegowiny. Pragniemy, aby Mostar był odbierany jako ich własne centrum, zarówno przez Chorwatów, Boszniaków, Serbów i pozostałych, powiedział Smajkić.

Smajkić wezwał chorwackie partie polityczne, aby przestały z kampanią uzurpacji Mostaru, gdyż to obraża Boszniaków. Suad Muharemović w imieniu koordynacji stowarzyszenia boszniackich organizacji Mostaru, twierdzi, że nie pozwoli, aby Mostar stał się „chorwacką stolicą”.
Biuro Wysokiego Przedstawiciela (OHR) zaangażowało się w rozwiązywanie problemu mostarskiego i przystąpiono do rozmów w celu znalezienia rozwiązania i zmiany Statutu Miasta oraz prawa wyborczego BiH, które zostało ustanowione przez Trybunał Konstytucyjny BiH i z powodu którego w Mostarze nie odbyły się wybory lokalne.

Chorwackie i boszniackie partie polityczne mają zróżnicowane poglądy, podczas gdy Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) żąda od Mostaru by był jedną jednostką wyborczą, natomiast Partia Akcji Demokratycznej (SDA) zaleca podział miasta na 6 gmin.

Źródło: seebiz.eu

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE