Home / Bałkany / BiH / BiH: Budowa elektrowni słonecznych – państwo bez perspektyw?
Elektrownie słoneczne - pila.naszemiasto.pl.

BiH: Budowa elektrowni słonecznych – państwo bez perspektyw?

Odnawialne źródła energii są przyszłością, przynajmniej tak jest wszędzie na świecie. Jednak BiH jest wciąż wyjątkiem a budowa elektrowni słonecznych w BiH została uregulowana Rozporządzeniem w sprawie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i kogeneracji z 2010 r.

- Prawo, które powinno zostać przyjęte i regulowałoby tę dziedzinę nie zostało uchwalone i do teraz jest w formie projektu przyjętego przez obie izby parlamentu, ale w różnych tekstach, nie zostało uzgodnione i cały czas znajdujemy się w próżni. Jeżeli wkrótce nie rozpocznie się uchwalanie prawa, zaprzepaścimy wszystko, co rozpoczęliśmy robić w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i będzie to jeszcze jeden przykład na zmuszenie inwestorów z BiH, aby powstrzymali się od dalszych działań. My jako stowarzyszenie wystosowaliśmy apele i prośby do wszystkich odpowiednich instytucji i elektrowni, aby jak najszybciej rozwiązały tę sytuację, ponieważ tym wysyłamy komunikat, że tak naprawdę jesteśmy krajem bez perspektyw, powiedział prezes Stowarzyszenia Producentów Energii Elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii APEOR Emir Avdić.

Jednak w BiH pomimo długiej i skomplikowanej procedury administracyjnej i licznym przeszkodom istnieją ludzie, którzy zakładają firmy i budują elektrownie słoneczne. Z administracyjnymi przeszkodami spotkał się Samir Saloković ze SICON SAS d.o.o. Tuzla, kiedy rozpoczął projekt budowy elektrowni słonecznej.

- Elektrownia słoneczna na próbę i tymczasowo została oddana do użytku 19 marca 2013 r. a na samo uruchomienie elektrowni potrzebowałem więcej niż 40 dokumentów i wielu dni czekania na zezwolenie. Nie mogę powiedzieć, że ktoś specjalnie blokował ten projekt, ale prace administracyjne są zbyt powolne, podkreślił Salković.

- Podczas gdy wszyscy, począwszy od polityków aż do odpowiednich instytucji mówią o odnawialnych źródłach energii, gdyż to jest teraz aktualne i nowoczesne, obawiam się, że podmioty w BiH są nieprzygotowane w tej dziedzinie, powiedział Salković.

Salković przytoczył swój przykład kiedy to wraz z Elektorprivreda BiH uruchomił elektrownię słoneczną i po pewnym czasie oraz wysłaniu 1280 kW do sieci elektroenergetycznej, Elektroprivreda BiH zamiast mu zapłacić wysyła mu fakturę na 1800 KM [3600 PLN].

- To ja im powinien wysłać fakturę, a zamiast tego dostaję ją od nich. Tutaj jest wszystko możliwe i konieczna jest regulacja przepisów w celu uregulowania tej dziedziny. Jeśli chcemy promować i uruchamiać projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii w naszym kraju niezbędne jest również poprzez przepisy prawne zachęcanie do tworzenia, powiedział Salković.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE