Home / Bałkany / BiH / BiH: Burek poleci z Teslą w kosmos?
synergy moon - megavijesti.com

BiH: Burek poleci z Teslą w kosmos?

Innowacja, kreatywność, chęć odkrycia wszechświata, ale i nagroda w postaci 30 mln USD to główne czynniki motywujące grupę Synergy Moon, w której nad wysłaniem na księżyc łazika pracuje pochodzący z Sarajewa Nebojša Stanojević.

Pomysłodawcą konkursu i wyścigu na księżyc są X PRIZE Foundation i Google. Warunkiem wzięcia w nim udziału jest całkowite finansowanie łazika z prywatnych źródełi, poza wylądowaniem na księżycu, przejście przynajmniej 500 metrów oraz wykonanie zdjęć i przesłanie ich na Ziemię. Pierwsza grupa, której uda się to osiągnąć, wygrywa.

W konkursie bierze udział 18 drużyn, ale jest to już zmniejszona konkurencja, bo, gdy projekt startował w 2007 roku, zgłosiło się 30 grup.

Celem grupy Synergy Moon jest wysłanie rakiety z dwoma robotami (z czego jeden tworzony jest w Tuzli) i tym samym promocja współpracy międzynarodowej w badaniach kosmosu – oni sami współpracują z ekipami w 15 krajach.

Moment wysłania robota, co nastąpić ma pod koniec 2015 roku, śledzić będą kanały Science i Discovery. W ten sposób pokazano już rakietę Interorbital Systems CPM TV i jej pierwszy lot testowy z lotniska na pustyni Mohave w Kalifornii.

Pochodzący z BiH współtwórca projektu podkreśla, że innowacje technologiczne proponowane przez jego ekipę umożliwią podróże w kosmos i kolonizację Układu Słonecznego przez każdego, nie tylko specjalistę w tej dziedzinie. Każdy członek grupy to połączenie przedsiębiorcy i poszukiwacza ekstremalnych przygód, który świat widzi jak artysta, a problemy rozwiązuje dzięki umiejętnościom inżyniera, dodaje Stanojević.

Robot „Tesla” ma do końca 2015 roku wylądować na księżycu, a – co jest pomysłem jego współtwórcy – w jego „wyposażeniu” znaleźć się ma popularny w całej BiH burek.

 

Strona projektu

 

Źródło: klix.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE