Home / Bałkany / BiH / Chorwacja pomoże Bośni? Kwestie sporne przed akcesją do UE

Chorwacja pomoże Bośni? Kwestie sporne przed akcesją do UE

3 sierpnia doszło do nieformalnego spotkania przewodniczącego partii SDA (Partia Demokratycznej Akcji) Sulejmana Tihicia i premiera Chorwacji Zorana Milanovicia. Rozmowy dotyczyły współpracy obu państw i wielu nierozwiązanych kwestii spornych, a także aktualnej politycznej sytuacji w BiH. Podkreślono ogromne znaczenie współpracy w regionie.

Milanović potwierdził gotowość Chorwacji do pomocy BiH na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Nie wspomniano za to o porozumieniu Izetbegović – Tuđman.

To spotkanie, w kontekście relacji chorwacko – bośniackich i akcesji obu państw do UE (Chorwacji już w 2013 roku), zwraca uwagę na szereg spornych kwestii pomiędzy tymi państwami. Zgodnie z szacunkami dziennika Oslobodjenje, w ciągu 20 lat niepodległości nagromadziło ok. 15 pozycji, które muszą zostać jak najszybciej rozwiązane. Do najważniejszych i wymagających jak najszybszych działań należą: wspomniane porozumienie o granicy, dostęp do portu Ploče, swobodne przejście przez Neum, zakończenie budowy dwóch specjalnych przejść granicznych z odpowiednimi narzędziami kontroli (BIP – Border Inspection Post).

Jak podkreśla Amer Kapetanović, odpowiedzialny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za stosunki bilateralne, granica BiH z Chorwacja stanie się granica z UE, podobnie jak port Ploče, częścią terytorium UE. Dla bośniackiej gospodarki z kolei kluczowe są specjalne przejścia graniczne, zwłaszcza dla eksporterów produktów pochodzenia zwierzęcego.

Kwestie dotyczące stosunków prawno – majątkowych będą jeszcze długo przedmiotem dyskusji ekspertów.

W pierwszej kolejności czeka oznaczenie granic, co szczególnie leży w interesie BiH, jeszcze przed budową mostu Pelješac oraz dostęp BiH do morza.

 

Źródło: oslobodjenje.ba, ekapija.ba

 

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE