Home / Bałkany / BiH / BiH: Coraz większe znaczenie ekoturystyki

BiH: Coraz większe znaczenie ekoturystyki

ekoturystyka_ekapija.ba

W kantonie Sarajewo, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zanotowano znaczny wzrost liczby turystów, to jest prawie 12% więcej turystów niż w dwóch pierwszych miesiącach zeszłego roku. Stanowi to ponad 10% więcej noclegów niż w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2012 rok – poinformowała rzecznik Wspólnoty Turystycznej Kantonu Sarajewo, Asja Hadžiefendić-Mešić. Najwięcej turystów przyjechało z Chorwacji, Serbii, Słowenii, Turcji, Niemiec, Austrii, Czarnogóry, Włoch, USA i Szwecji.

W styczniu i lutym, na Igmanie i Bjelašnici przebywało ok. 1220 turystów, zanotowano 3200 noclegów. Byli to głównie goście z państw regionu: Chorwacji, Serbii, Czarnogóry, Albanii, również z BiH.

– Mamy nadzieję, że rok 2014 i trzydziesta rocznica organizacji olimpiady w Sarajewie, w przyszłym roku, przyniesie nowe atrakcje, które przyciągną turystów – powiedziała Hadžiefendić-Mešić. Mówiąc o tym, co jest najczęściej celem turystów, wymieniła, oprócz kulturalno – historycznego bogactwo (stara część miasta i muzeum w części centralnej), powojenny tunel. W ostatnim czasie zwiększyło się także zainteresowanie życiem nocnym w mieście oraz gastronomią.

Zgodnie z jej słowami, miastu brakuje agencji turystycznych, które mogłyby zaopiekować się turystami zagranicznymi i jest to jeden z ważniejszych czynników blokujących rozwój turystyki w BiH. Ekoturystyka rozwija się coraz szybciej i staje się nie tylko trendem w świecie, ale także w regionie. Coraz większa liczba turystów, oprócz potrzeby poznania kultury i historii, wyraża chęć spędzenia urlopu w otoczeniu przyrody, w zgodzie z nią, a Sarajewo może stać się idealną destylacją dla takich potrzeb, podkreśla Hadžiefendić-Mešić.

– Coraz więcej zapytań mamy o okolice Sarajewa (nie tylko stoki związane z terenami olimpijskimi), również o turystykę wiejską, ekoturystykę, także tego roku oczekujemy większej liczby turystów zainteresowanych tego rodzaju ofertą.

źródło: ekapija.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE