Home / Bałkany / BiH: Dodik wzywa do wspólnej walki z terroryzmem
balkaninside.com
balkaninside.com

BiH: Dodik wzywa do wspólnej walki z terroryzmem

– Terroryzm w dzisiejszych czasach nie jest wynikiem porozumienia w Dayton. Walka z nim musi być efektem szerokiej współpracy. – powiedział prezydent jednej z dwóch autonomicznych części BiH Republiki Serbskiej, Milorad Dodik.

– Walka z terroryzmem w Bośni i Hercegowinie nie ma szans bez współpracy z bośniackimi muzułmanami. Ważna jest wzajemna współpraca, bez zdań typu „Każdy Serb to czetnik, a każdy Bośniak to islamski terrorysta”. – powiedział Dodik w wywiadzie dla radiu Belgrad. Prezydent RS przyznał, jak ważna jest współpraca ze wspólnotą muzułmańską w Bośni i Hercegowinie oraz ze wszystkimi ważnymi przedstawicielami narodu bośniackiego.

– Bośniaccy politycy, którzy chcą współpracować, muszą jednoznacznie skategoryzować akty terrorystyczne. – dodał Dodik. Przyznał jednocześnie, że zaraz po zakończeniu wojny w BiH spodziewał się fali ataków terrorystycznych na kraj, do czego na szczęście nie doszło. Przyznał także, że terroryzm, motywowany radykalnym islamem jest problemem globalnym, a wielu jego przedstawicieli żyje w Bośni.

Minister spraw wewnętrznych Republiki Serbskiej Dragan Lukač przyznał, że wielu polityków BiH nie nazywa aktów terrorystycznych po imieniu. Podkreślił, że MSW RS uważa wahabitów za niebezpiecznych dla BiH. Lukač dodał, że ideologia ruchu wszędzie sieje zło, co widać na całym świecie, a jej członkowie „promują swoją ideologię zła”.

Szef MSW wspomniał także o tym, że nadszedł czas, aby politycy się obudzili i zdemaskowali terrorystów, przez których giną niewinni ludzie. Stwierdził, że BiH, na podstawie dokonanych ataków terrorystycznych może stwierdzić kim są ci terroryści oraz wskazać potencjalnych.

źródła: tanjug.rs, blic.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE