Home / Bałkany / BiH / BiH: Drożej na autostradach

BiH: Drożej na autostradach

We wtorek, 12 czerwca, w BiH uruchomiono nowy system pobierania opłat na autostradach, jak zapewniają przedstawiciele przedsiębiorstwa Autoceste FBiH – najbardziej zaawansowany w regionie. W tej chwili działa on podwójnie: manualnie (karty magnetyczne) lub jako elektroniczny system ACC. Po raz pierwszy w BiH na autostradach można też płacić kartą. Opłata jest uzależniona od typu pojazdu i ilości przejechanych kilometrów. Aktualny cennik można pobrać ze strony spółki.

Jak podaje Indikator.ba, opłaty za nieliczne w BiH autostrady wzrosły w środę o ponad 100% – z 1 EUR do 2,10 EUR dla samochodu osobowego za najdłuższy możliwy odcinek – taką decyzję podjął rząd FBiH. Dyrektor Autoceste FBiH, Ensad Karić, powiedział, że nowa stawka jest zgodna z opłatami na innych autostradach w regionie. Tak duża podwyżka wynika, według jego słów, z planów rozbudowy sieci dróg.

W tej chwili w Federacji jest 37 km autostrad, które budowano przez ponad 10 lat. Wchodzą one w skład paneuropejskiego korytarza transportowego Vc, który na terytorium BiH ma liczyć 330 km. Jak podano, do 2014 r. możliwe jest zbudowanie kolejnych 120 km autostrad, jednak nie w ramach jednego odcinka. Rada ministrów we wtorek przyjęła propozycję porozumienia o finansowaniu budowy kolejnych 31 km (fragment autostrady Sarajewo-Mostar i odcinek Svilaj-Odžak), w tym międzypaństwowego mostu na Sawie – środki miałby zapewnić kredyt Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wysokości 166 mln EUR z terminem spłaty 25 lat.

Źródło: indikator.ba, jpautoceste.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE