Home / Bałkany / BiH / BiH: Duże straty w rolnictwie po powodzi
haber.ba-poplava u bih

BiH: Duże straty w rolnictwie po powodzi

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej FBiH straty poniesione przez rolników w wyniku powodzi są bardzo duże. Na terenie FBiH zginęło 263 788 zwierząt hodowlanych, a zniszczeniu uległa blisko jedna trzecia powierzchni upraw (27 944 ha z 79 304 ha). Dane, do których dotarł portal klix.ba pochodzą z 2 czerwca br., jednak ministerstwo podkreśliło, że statystyki codziennie ulegają zmianie.

Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej FBiH, Jerko Ivanković Lijanović, powiedział, że wstępne zbieranie informacji z kantonów zostało zakończone, jednak prawdopodobnie nie udało się uzyskać jeszcze wszystkich danych. Wg Ivankovicia Lijanovicia duży problem stanowi brak środków, który uniemożliwia wysłanie ludzi w teren w celu oceny strat. Minister podkreślił, że do tej pory udało się przeznaczyć na pomoc rolnikom 2 mln KM (1 mln EUR) z programów motywacyjnych, a uzyskane zostanie jeszcze dodatkowe 3 mln KM (1,5 mln EUR). Znacznie większe zasoby zostaną pozyskane w ramach Funduszu Solidarności, który utworzyły władze FBiH.

Rolnicy w RS również ponieśli duże straty. Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej RS, Stevo Mirjanić, powiedział, że powódź wyrządziła wielkie szkody w agrarnym sektorze tego entitetu. Według przybliżonych szacunków 70 tys. hektarów upraw znalazło się pod wodą. Ministerstwo powołało zespół ekspertów, który przekazuje instrukcje i udziela pomocy gminnym komisjom ds. szacowania szkód. Wielu doradców ministerstwa pomaga producentom rolnym.

Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Rolnych RS, Vladimir Usorac, podkreślił, że najważniejsze jest zapewnienie paszy dla zwierząt. Straty sięgają wielu milionów KM, m.in. zginęło 1100 sztuk bydła. Powiedział także, że rolnicy widzą działania rządu, ale wiedzą, że są zdani głównie na siebie. Wyraził także nadzieję na otrzymanie środków z pomocy humanitarnej. Vladimir Usorac dodał, że ceny żywności w BiH raczej nie wzrosną z powodu powodzi, ponieważ kraj ten nie jest jej wielkim producentem. Ceny dyktuje europejski i światowy rynek, a w BiH korzysta się z wielu importowanych produktów.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE