Home / Bałkany / BiH / BiH: Dzień Kantonu Sarajewo
Sarajewo - sarajevotimes.com

BiH: Dzień Kantonu Sarajewo

Sarajewo – płonące tramwaje, odgłosy wybuchów, puste ulice, wszechobecna panika – tak 2 maja 1992 roku wyglądało miasto. Tego dnia siły bośniackich Serbów całkowicie je zablokowały, a mieszkańców odcięły od dostaw żywności, prądu i wody na kolejne 1460 dni.

2 maja 1992 roku – specjalne jednostki ówczesnej Jugosłowiańskiej Armii Ludowej (JNA) wraz z pomocą serbskich jednostek paramilitarnych próbowały zająć budynek będący siedzibą Prezydium Bośni i Hercegowiny. Główne walki toczyły się w samym centrum Sarajewa, w odległości około 150 metrów od delegatury. Spalono między innymi Pocztę, w której znajdowała się centrala głównych linii telefonicznych w mieście. Mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości tej formy komunikacji. Siły bośniackich Serbów całkowicie zablokowały Sarajewo i nie pozwoliły na przepływ ludzi i towarów – miasto zostało odcięte od świata. Agresorom nie udało się go jednak zająć. Rozpoczęło się trwające 1460 dni oblężenie.

Tego dnia został aresztowany wraz z całą swoją delegacją powracający z Lizbony z negocjacji ówczesny prezydent BiH, Alija Izetbegović. Rozmowy na temat uwolnienia go trwały całą noc i kolejny dzień. Dokonano wymiany: Izetbegovicia uwolniono w zamian za wypuszczenie na wolność generała JNA, Milutina Kukanjca i żołnierzy Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.

Wiele osób uważa, że był to najważniejszy dzień w obronie Sarajewa, a to dlatego, że napad agresorów został zatrzymany. Siedziba Prezydium BiH nie została zajęta przez Jugosłowiańską Armię Ludową, miasta nie udało się podzielić. Tragedia mieszkańców Sarajewa trwała jednak do października 1995 roku. W trakcie działań bojowych (bombardowania, ostrzeliwanie) zginęło ponad 11 tys. osób. Dzień 2 maja 1992 roku ma jednak niezwykłe znaczenie dla mieszkańców Sarajewa – upór walczących pozwolił obronić miasto przed zajęciem i dał im nadzieję.

W Sarajewie 2 maja obchodzony jest Dzień Kantonu Sarajewo (Dan Kantona Sarajevo), w czasie którego władze oddają cześć ofiarom tamtych wydarzeń. W tym roku przedstawiciele Prezydium Bośni i Hercegowiny, Bakir Izetbegović i Željko Komšić złożą kwiaty na cmentarzu Kovači, na którym pochowani są żołnierze Armii Republiki Bośni i Hercegowiny, a także przy grobach Lav i Stadion. W tym dniu odbędą się także projekcje filmów i wystawy, które dotyczą tych wydarzeń.

 

Źródło: vijesti.ba, klix.ba 1 i 2

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE