Home / Bałkany / BiH / BiH: Dzień walki z przemocą wobec kobiet

BiH: Dzień walki z przemocą wobec kobiet

 

Organizacje pozarządowe Instytut Rozwoju Młodych KULT z Sarajewa oraz Perpetuum Mobile z Banja Luki po raz drugi zorganizowały tzw. „Pomarańczowy Dzień”, którego celem jest zapobieganie przemocy wobec kobiet i dziewcząt w BiH. Akcja odbyła się w ramach kampanii przeciwdziałania przemocy prowadzonej przez Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona.

„Pomarańczowy Dzień” jest inicjatywą ogólnoświatową i 25 sierpnia został zorganizowany w wielu miastach. Uroczystości po raz pierwszy miały miejsce 25 lipca i będą dalej organizowane 25. dnia każdego miesiąca aż do marca 2013 r., kiedy odbędzie się 57. sesja Komisji ds. Statusu Kobiet w sprawie zapobiegania i zwalczania wszelkich form przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ jest proste: przemoc wobec kobiet i dziewcząt nie może być tolerowana w żadnym państwie, a bezkarność sprawców nie może mieć więcej miejsca.

Instytut Rozwoju Młodych KULT podkreśla, że chce budować partnerstwo z innymi organizacjami pozarządowymi w celu wzmocnienia odpowiedzialności, możliwości i zasobów do zapobiegania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Instytut łączy społeczeństwo obywatelskie, organizacje kobiet, młodych, mediów i prywatnego sektora w imię wspólnego celu, którym jest podniesienie świadomości, zwiększenia politycznej woli i zasobów oraz wzmocnienie partnerstwa w zakresie zapobiegania przemocy.

Innym problemem jest ciągły wzrost bezrobocia. Według Instytutu stopa bezrobocia wśród młodych kobiet sięga w BiH aż 50%.

 

Źródło: mojevijesti.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE