Home / Bałkany / BiH / BiH: Elektroniczna wymiana danych o eksporcie i imporcie towarów

BiH: Elektroniczna wymiana danych o eksporcie i imporcie towarów

Urząd ds. podatków pośrednich BiH i Administracja Celna Serbii rozpoczęły elektroniczną wymianę danych dotyczących eksportu i importu pomiędzy BiH i Serbią.
Porozumienie ma zapewnić lepszą kontrolę przepływu towarów i ochronę przychodów. Umowę podpisali w Belgradzie dyrektor Urzędu ds. podatków pośrednich BiH Miro Džakula i dyrektor Administracji Celnej Serbii Predrag Petronijević.
Oprócz towarów, które docelowo trafiają do BiH i Serbii istnieje bardzo duża liczba towarów, które są tylko przewożone przez te dwa kraje.
Na spotkaniu w Belgradzie doszło także do porozumienia w sprawie elektronicznej wymiany zbioru danych z rejestracji zgłoszeń tranzytowych, co pozwoli odpowiednim organom obu krajów na lepszą kontrolę wszystkich rodzajów towarów, również tych będących w tranzycie przez obszary celne BiH i Serbii.
Wymieniono informacje o najbardziej uczęszczanych przejściach granicznych między BiH i Serbią, a także o rodzaju towarów przewożonych przez określone przejścia graniczne.
Głównym celem tego porozumienia jest zapobieganie przemytowi, wzmocnienie walki z przestępczością zorganizowaną, przyspieszanie i ułatwianie legalnego handlu oraz skuteczne wykorzystywanie systemów zarządzania ryzykiem.

Źródło: capital.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE