Home / Bałkany / BiH / BiH: FBiH i RS koordynują działania w rolnictwie

BiH: FBiH i RS koordynują działania w rolnictwie

Współpraca dwóch ministerstw rolnictwa gospodarki wodnej i leśnictwa BiH (Republiki Serbskiej i Federacji Bośni i Hercegowiny) zaowocowała podpisaniem w miniony piątek porozumienia w Sarajewie. Spodziewanym rezultatem są przyszłe decyzje w sprawie wsparcia rolnictwa i eksportu do UE, które mają być podejmowane jednogłośnie.
Na spotkaniu, ministrowie Jerko Ivanković Lijanović (FBiH) i Miroslav Milanović (RS) zapewnili, że ceny żywności w kraju pozostaną na tym samym poziomie. Ich rozmowa dotyczyła przede wszystkim rozwiązaniom systemowym: harmonizacji bodźców wspierających rolnictwo, kontroli żywnościowej przy eksporcie, ochrony krajowej produkcji i usunięcie innych istniejących przeszkód w dziedzinie rolnictwa. Wsparcie rządowe dla rolników w 2012 r. ma wynieść 138 mln KM (ponad 70 mln EUR).
Rada BiH jest zdeterminowana działać szybko, gdyż po wejściu Chorwacji do Unii, zmienią się zasady eksportu żywności do tego kraju. Będą one znacznie bardziej rygorystyczne. Ministrowie upatrują jednocześnie szansę w funduszach UE, których beneficjentami Bośnia i Hercegowina ma się stać od przyszłego roku.

Tekst i zdjęcie: bh-news.com, tłum. Magda Woźniak, red. Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE