Home / Bałkany / BiH / BiH: Festival Klapske Pisme może stać się nowym znakiem rozpoznawczym Posušja
pobjednicki-nastup-drace - hercegovina.info

BiH: Festival Klapske Pisme może stać się nowym znakiem rozpoznawczym Posušja

Festiwal śpiewu wielogłosowego, którego pierwsza edycja odbyła się w bośniackiej miejscowości Posušje na początku sierpnia, ma szansę stać się znakiem firmowym miejscowości.

W oryginale festiwal nosi nazwę – Festival Klapske Pisme. Samo tzw. klapsko pivanje pochodzi z tradycji chorwackiej. Polega na wielogłosowym śpiewie bez towarzystwa instrumentów. W 2012 roku ten rodzaj śpiewu został wpisany na  Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Festiwal w Posušju spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Burmistrz miasta Branko Bago pochwalił organizację festiwalu, podkreślając jej wysoki poziom. Jednocześnie podkreślił, że to muzyczne wydarzenie kulturalne było bardzo potrzebne miastu, co zresztą potwierdziła pozytywna reakcja zebranej publiczności. Przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu również wyraził zadowolenie z osiągniętego sukcesu, w który od początku komitet nie wątpił. Z festiwalem wiąże się nadzieje, że zostanie on znakiem rozpoznawczym Posušja.

Wydarzenie zostało sfilmowane, dzięki czemu istnieje szansa obejrzenia i wysłuchania wystąpień muzycznych. Komitet festiwalu czeka na propozycje stacji telewizyjnych co do transmisji. Ogromny sukces skłonił organizatorów do planowania kolejnej edycji, która ma się odbyć 1-2 sierpnia 2015 roku.

Źródło: bljesak.infofkp-posusje.com, unesco.pl

About Monika Zekić

KOMENTARZE