Home / Bałkany / BiH / BiH: Film „Mosty Sarajewa” na Festiwalu Filmowym w Cannes
World Premiere of "Bridges of Sarajevo" - sff.ba

BiH: Film „Mosty Sarajewa” na Festiwalu Filmowym w Cannes

Podczas 67 Festiwalu Filmowego w Cannes miała miejsce premiera filmu „Mosty Sajarewa” („Mostovi Sarajeva”) opowiadającego różne historie od momentu wybuchu I wojny światowej w 1914 oku aż po dzień dzisiejszy. Składa się on z 13 części wyreżyserowanych przez 13 reżyserów m.in. Aidę Begić, Leonarda di Costanza, Siergieja Łoznicę, Jean-Luca Godarda czy Isild Le Besco i stanowi krytyczną refleksję na pewne uniwersalne tematy. Premiera miała wyjątkowy wydźwięk ze względu na powodzie, które w tym czasie nawiedziły Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię.

Jak podkreśliła Aida Begić, film „Mosty Sarajewa” był w centrum zainteresowania wielu osób z powodu tragedii jaka dotknęła Bałkany. Został on nagrodzony długimi brawami, a dyrektor artystyczny filmu – Jean-Michel Frodon, wykorzystał premierę do tego, by zwrócić uwagę widzów na wydarzenia, jakie miały miejsce w BiH, Serbii i Chorwacji w ostatnim czasie. W trakcie ceremonii autorzy sfotografowali się z wiadomością #support Bosnia&Serbia&Croatia #BalkanFloods. Jak powiedziała Aida Begić, filmowcy w ten sposób starali się zorganizować małą kampanię wspierającą ofiary powodzi oraz zaangażować znane osobistości, które pomogłyby im skierować uwagę ludzi na tragedię osób dotkniętych kataklizmem. Dodała także, że sama premiera była udana (pojawiło się wiele pochlebnych recenzji m.in. w The Guardian), ale bardzo smutna.

Film „Mosty Sarajewa” zostanie pokazany w stolicy BiH 27 czerwca 2014 roku w związku z obchodami setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Potem nastąpi jego prezentacja na 20. Festiwalu Filmowym w Sarajewie, a następnie będzie on udostępniony szerszej publiczności.

 

Źródła: radiosarajevo.ba 1, 2, 3

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE