Home / Bałkany / BiH / BiH: Główne partie polityczne BiH w Brukseli

BiH: Główne partie polityczne BiH w Brukseli

sestorku-u-bruxelles-vozi-gdja-radoncic_oslobodjenje.ba

Liderzy siedmiu najważniejszych partii politycznych Bośni i Hercegowiny oraz specjaliści tych partii spotkają się z dyrektorem generalnym ds. rozszerzenia UE, Stefanem Sannino, na konsultacjach dotyczących implementacji decyzji sądu w sprawie Sejdić-Finci. Dojdzie do niego 23 marca, w sobotę. We wspólnym liście, który został wysłany czwartego lutego, przez Catherine Ashton, szefową dyplomacji UE i Stefana Fule, komisarza ds. rozszerzenia UE, wyrażono nadzieję na osiągnięcie porozumienia o implementacji decyzji sądu w sprawie Sejdić-Finci do końca marca tego roku. Właśnie to porozumienie i jego realizacja będą centralnym tematem rozmów w ramach spotkania wysokiego szczebla Dialogu BiH – UE dotyczącego akcesji, które odbędzie się 11 kwietnia w Mostarze.

Do Brukseli zaproszono lidera SDA, Sulejmana Tihicia, jednak w jego zastępstwie na konsultacje udał się wiceprezes partii, Šefik Džaferović. Jak podkreślił zarząd partii, Džaferović od samego początku włączony został w proces integracji.

Do teraz nie osiągnięto wspomnianego porozumienia, a poprzednie spotkani liderów partii FBiH, którego gospodarzem był Dragan Čović, prezes partii HDZBiH. Na spotkaniu czterech najważniejszych partii BiH, trzynastego marca, przedstawiono nowy model rozwiązania z trzema kluczowymi zasadami: całkowitym przyjęciem decyzji Trybunału, eliminacją możliwości by jeden naród wybierał drugiemu posłów oraz wprowadzeniem postanowień do konstytucji BiH. Dodatkowo, Dragan Čović i Božo Ljubić wspólnie zaproponowali 10 jednostek wyborczych. Ich propozycje nie zostały zaakceptowane przez Lagumdžiję i Radončicia.

źródła: 1.oslobodjenje.ba, 2.oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE