Home / Bałkany / BiH / BiH: Górnicy ryzykują swoje życie w nielegalnych kopalniach

BiH: Górnicy ryzykują swoje życie w nielegalnych kopalniach

Rudnici - trtbosanski.com.

Ogólne ubóstwo i bezrobocie panujące w Bośni i Hercegowinie spowodowały zjawisko nielegalnych kopalni, w których grupy młodych mężczyzn całymi dniami kopią węgiel, aby go sprzedać, przy czym za tonę węgla dostają 20 euro.

W miejscowości Ričica koło Kakanja, dwadzieścia kilometrów na północ od Sarajewa, znajdują się liczne prowizoryczne wyrobiska o głębokości 200 m. Młodzi ludzie, którzy nie mogli znaleźć pracy w tamtejszej kopalni węgla, wykopali sami doły i codziennie do nich wchodzą ryzykując życie, gdyż nie ma tam żadnego zabezpieczenia przed ewentualnym zawaleniem lub wydzielaniem się gazów trujących.

– Kopiemy, żebyśmy mieli co jeść, powiedział 27-latek, który twierdzi, że wykonuje tę pracę już od 20 lat.

Węgiel brunatny, który się wydobywa w regionie Kakanja jest węglem wysokiej jakości, a w tamtejszej legalnej kopalni, otwartej pod koniec XIX wieku w 2012 r. wydobyto więcej niż milion ton węgla. Całkowite zasoby węgla brunatnego w regionie Kakanja szacuje się na prawie 440 mln ton.

Górnicy „samoucy”, którzy wydobywają węgiel z prowizorycznych wyrobisk, podkreślają, że cena węgla drastycznie spadła w stosunku do czasów przed wojną domową, kiedy to cena tony węgla wynosiła 50 euro. Dzisiaj za tonę węgla dostają tylko około 20 euro, przy czym muszą go przewieźć do kupca, a aby wykopać tonę węgla potrzebnych jest 8 godzin pracy.

– Nieraz zarobię i do 70 KM [140 PLN] na dzień. Wszystko zależy jak i ile pracujemy. Jest lekko, nie, ale to jest nasze życie i nasz chleb, na który zarabiamy, powiedział 22-latek, dodając, że nie narzeka dopóki ma pracę.

Źródło: seebiz.eu

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE