Home / Bałkany / BiH / BiH gotowa do dialogu ws. ułatwień wizowych

BiH gotowa do dialogu ws. ułatwień wizowych

24 października br. Zlatko Lagumdžija spotkał się w Sarajewie ze swoim brytyjskim kolegą, ministrem spraw zagranicznych, Williamem Hague’em. Po zamkniętym dla mediów spotkaniu, politycy przeprowadzili wspólną konferencję prasową, podczas której Lagumdžija podziękował ministrowi za brytyjskie wsparcie.

Rozmowy dotyczyły polepszenia stosunków ekonomicznych BiH i Wielkiej Brytanii. Lagumdžija wyraził nadzieję, iż w krótkim czasie zostanie nawiązana na tyle ścisła współpraca, by w drugim lub trzecim miesiącu przyszłego roku udało się zorganizować targi pracy w Londynie. Poruszono również temat liberalizacji reżimu wizowego ­– politycy ogłosili, że zrobią w tym kierunku wszystko, co w ich mocy, gdyż jest to szansa zarówno dla biznesu, jak i środowiska naukowego, studentów i zwykłych ludzi.

Według ministra, po „zdanym sprawdzianie z Schengen” i liberalizacji reżimu wizowego z USA, BiH może z pewnością oczekiwać również liberalizacji z Wielką Brytanią. Dodał także, iż należy wykorzystać jej zainteresowanie kwestią dalszej integracji euroatlantyckiej BiH. Innym poruszonym tematem było przystąpienie Chorwacji do UE i nierozwiązany problem przejść granicznych, zwłaszcza w Neum.

Hague wyraził zadowolenie ze współpracy z Lagumdžiją i pochwalił wsparcie, którego bośniacki minister udzielił mu w związku z przedstawioną w Nowym Jorku inicjatywą przeciwdziałającą przemocy seksualnej w trakcie konfliktu. Przypomniał również, iż Wielka Brytania będzie „adwokatem BiH w procesie euroatlantyckiej integracji”, gdyż jest to oznaka przyjacielskich stosunków oraz obowiązek UK jako kraju wiodącego w Europie i Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Minister podkreślił, że BiH powinna się jednakże postarać, by do tego doszło. Zaznaczył także, iż BiH może dołączyć do UE jedynie jako scalone i suwerenne państwo.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE