Home / Bałkany / BiH grozi izolacja i marginalizacja?
bih_eu - 6yka.com

BiH grozi izolacja i marginalizacja?

Bośni i Hercegowinie grozi izolacja i marginalizacja, jeśli czym prędzej nie podejmie działań zbliżających jej do Europy, twierdzi Daniel Serwer, znany amerykański ekspert ds. Półwyspu Bałkańskiego i profesor Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

– W jakim kierunku będzie podążać BiH w przyszłości, zależy od obywateli BiH. Ich los jest w ich rękach. Wierzę, że BiH nie będzie izolowana, jeśli tylko skończymy ze stagnacją i blokadami – powiedział D. Serwer.

Państwa członkowskie UE zapowiadają, że w poczet członków nie zostanie przyjęte żadne państwo, które nie spełnia odpowiednich warunków.

O ile Chorwacja została przyjęta 1 lipca tego roku, drzwi do UE nie mogą zostać otwarte dla BiH ze względu na brak odpowiednich reform i regulacji prawnych.

Jak podkreśla D. Serwer, mieszkańcy BiH w ostatnim czasie udowodnili, że są świadomi stanu, w którym znajduje się państwo i będą z uporem walczyć o swoje prawa. Demonstracje można uznać za pozytywny znak zdecydowania i potrzeby ulepszania państwa. Zwraca uwagę również na to, że członkostwo w UE i NATO może być świetnym rozwiązaniem dla problemów politycznych, ekonomicznych i państwowych dla państw w regionie. Co więcej, mogłoby zmniejszyć napięcia nacjonalistyczne, zwłaszcza w BiH i Kosowie.

Zgodnie ze słowami D. Serwera, BiH zostanie w przyszłości niepodzielonym, niepodległym państwem, zwłaszcza ze względu na to, że społeczność międzynarodowa nie uznałaby niepodległości Republiki Serbskiej.

Najbardziej niepokojącym faktem jest wieloletnia już, stagnacja w BiH i brak woli polityków by zmienić sytuację. USA i UE nie mają w tej chwili żadnego interesu w interwencji w BiH oraz w rozwiązywaniu kryzysu w tym państwie. Co więcej, USA dąży do zmniejszenia swojej odpowiedzialności i obecności na Bałkanach, z drugiej zaś strony, chciałoby większego zaangażowania UR.

źródło: oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE