Home / Bałkany / BiH / BiH: Henkel zainwestuje 7 mln EUR w gminie Bileća
euro - pgportal.me

BiH: Henkel zainwestuje 7 mln EUR w gminie Bileća

euro - pgportal.me

Dotychczas zapomniana hercegowińska gmina Bileća ma szansę na rozwój w związku z ogłoszonymi licznymi inwestycjami. Jeśli wszystkie plany dojdą do skutku, ożywiony zostanie przemysł tekstylny, a znana na całym świecie firma Henkel otworzy swój zakład produkcyjny.

Publiczne przedsiębiorstwo Nikola Tesla w zeszłym roku zakupiło część dawnego zakładu włókienniczego Bilećanka, w którym ma zostać otwarte centrum szkoleniowe dla pracowników przemysłu tekstylnego w Hercegowinie. Specjalista ds. szkoleń, Milun Pavlović, zapowiada, że dzięki temu do końca maja zatrudnionych zostanie ok. 100 pracowników, a docelowo zatrudnienie będzie mogło tam znaleźć nawet 500-600 osób.

Jeszcze w tym roku, w Bileći zostanie otwarta fabryka międzynarodowego koncernu chemicznego Henkel. Zgodnie z zapowiedziami, Henkel ma zainwestować w tej gminie ok. 14 mln KM (7,1 mln EUR) i zatrudnić 60 pracowników. Lokalizacja przyszłego zakładu produkcyjnego została już uzgodniona, a jego otwarcie będzie miało wpływ także na powstanie nowych miejsc pracy w firmach, które będą współuczestniczyć w tym projekcie.

Burmistrz gminy Bileća, Miljan Aleksić, potwierdził powyższe informacje, które były utrzymywane w tajemnicy. Aleksić uważa, że pojawienie się Henkela na rynku spowoduje, że Herceg gradnja będzie musiała zatrudnić więcej pracowników, aby zaspokoić potrzeby tego koncernu. Ponadto, niedługo zostanie zakończone postępowanie upadłościowe dot. hotelu Trebišnjica w Bileći, który mógłby zostać ponownie otwarty w przyszłym roku.

Wg ATV, mieszkańcy gminy są bardzo zdziwieni tym, że nagle stała się mekką dla inwestorów. Informacje o inwestycyjnym boomie wydają im się nierealne, jednak zaczynają budzić nadzieje na nadejście lepszych czasów.

 

Źródło: indikator.ba, glassrpske.com

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE