Home / Bałkany / BiH / BiH: Holandia zostanie uznana za odpowiedzialną za ludobójstwo w Srebrenicy?
Srebrenica - znamo.ba

BiH: Holandia zostanie uznana za odpowiedzialną za ludobójstwo w Srebrenicy?

7 kwietnia w Hadze rozpoczął się proces, który jest efektem oskarżenia wniesionego przez tych, którzy przeżyli ludobójstwo w Srebrenicy lub przedstawicieli rodzin ofiar. Oskarżona jest Holandia, której żołnierze w czasie zbrodni nad Boszniakami pełnili służbę w Srebrenicy w ramach sił ONZ i zobowiązani byli do obrony tamtejszej ludności. Ludobójstwo w Srebrenicy z 1995 roku popełnione przez siły serbskie było największymi masowymi egzekucjami na 8 000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców od czasów zakończenia II wojny światowej. Jednocześnie można to uznać za porażkę ONZ, które miało chronić niewinnych ludzi. „Błękitne hełmy” nie stanęły na wysokości zadania, oddając cywilów w ręce Serbów.

Po upadku Srebrenicy, uciekając przed dowodzonymi przez Ratka Mladicia Serbami, Boszniacy kierowali się w poszukiwaniu pomocy i schronienia do chronionej przez ONZ strefy. Holendrzy najpierw ich przyjęli, żeby zaraz potem nakazać opuszczenie bazy, co oznaczało, że dostaną się w ręce sił serbskich, zabijających uciekinierów.

W oskarżeniu udowadnia się, że w kluczowych momentach związanych z upadkiem Srebrenicy, sposób dowodzenia, jak i utrzymanie hierarchii w ONZ nie funkcjonowało w odpowiedni sposób. Holandia wzięła na siebie odpowiedzialność przewodzenia działaniom na tym obszarze. Całą uwagę poświęca się ochronie żołnierzy holenderskich, a nie przypomina się o ludziach ze strefy chronionej, dla których siły te znalazły się w BiH. Żołnierze ci nie wypełnili swojego zadania, a odpowiedzialna jest Holandia, która prowadziła akcję ratowania swoich żołnierzy, kosztem Boszniaków.

Proces ma potwierdzić odpowiedzialność Holandii za zbrodnie i ludobójstwo na mieszkańcach Srebrenicy. Na jego rozpoczęciu obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Matek Srebrenicy i Žepy (na razie jako obserwatorzy, potem jako świadkowie) oraz 13 stowarzyszeń zrzeszających ofiary wojny.

Wszystko związane z procesem rozpoczęło się już 14 lat temu, gdy po raz pierwszy zdecydowano się na wniesienie oskarżenia. Nie istnieją pieniądze, które wróciłyby życie tym, którzy zostali zabici, ale odpowiedzialni za morderstwa muszą zapłacić za ból i cierpienie, co przyczyni się też do budowy muzeum ludobójstwa w Srebrenicy, podkreślają rodziny ofiar.

Nadzieję na pozytywny wyrok w tej sprawie wzmacnia wynik postępowania w przypadku Hasana Nuhanovicia, byłego pracownika ONZ, tłumacza w chronionej strefie, którego brat i ojciec zostali zabici, oraz rodziny Rizy Mustaficia, zabitego w Srebrenicy. Sąd Najwyższy w Holandii uznał, że kraj ten jest odpowiedzialny za śmierć wspomnianych trzech osób, mimo że odwoływano się od tej decyzji, tłumacząc, że postępowanie żołnierzy uwarunkowane było decyzjami ONZ, nie kraju, z którego pochodzą.

Wcześniej ONZ zostało, ze względu na swój immunitet, uwolnione od odpowiedzialności za te wydarzenia, zarówno przed sądami holenderskimi, jak i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Skoro niemieckie koleje do dnia dzisiejszego wypłacają odszkodowania rodzinom Żydów, których podczas II wojny światowej woziły na śmierć, niech za swoje błędy płacą również Holendrzy, komentuje całą sytuację grupa pozywająca Holandię. Przez ostatnie 14 lat zespół adwokatów reprezentujący skarżących próbował wypracować kompromis i ugodę między stronami – bez skutku.

Skandale związane z nieefektywnością sił ONZ, bezczynnością lub zaniedbaniami nie po raz pierwszy stają się okazją do zadania pytania, jak możliwe jest, żeby pod ochroną tych sił mogło dojść do zbrodni.

 

Źródło: dnevno.ba, avaz.ba, oslobodjenje.ba, vijesti.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE