Home / Bałkany / BiH / BiH i Chorwacja krajami pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia ofiar handlu ludźmi
httpwww.pulsamerica.co.ukwp-contentuploads201302traffickingMedium2.jpg

BiH i Chorwacja krajami pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia ofiar handlu ludźmi

Według raportu Departamentu Stanu USA z 2013 roku, BiH i Chorwacja są krajami pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia ofiar handlu ludźmi (dorosłymi i dziećmi), ale także wykorzystywania seksualnego i pracy przymusowej. Profesor nauk sądowych z Chorwacji, Dragan Primorac, poruszył ten temat podczas seminarium „Rola policji i nauk sądowych w walce z handlem ludźmi i prostytucją”, które odbyło się 6 listopada br. w Akademii Policyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych FBiH w Sarajewie. Głównym sponsorem była ISABS (International Society for Applied Biological Sciences, jedna z wiodących instytucji naukowych zajmujących się badaniami związanymi z naukami sądowymi. Podczas seminarium swoje wykłady wygłosili także dyrektor generalny The Global Alliance for Rapid DNA Testing, Chris Asplen oraz znany ekspert w dziedzinie kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia, profesor Timothy Palmbach. Celem tego spotkania naukowego było przygotowanie sił policyjnych FBiH do walki z handlem ludźmi i prostytucją na podstawie doświadczeń z USA i UE.

Chris Asplen zwrócił uwagę, że w BiH z powodu wojny i przeprowadzonych w związku z tym identyfikacji tysięcy jej ofiar, technologie związane z badaniem DNA osiągnęły bardzo wysoki poziom, a z takich rozwiązań korzysta się także do zwalczania handlu ludźmi. Profesor Palmbach podkreślił, że BiH rozpoznając ten problem dokonała dużego postępu i dodał, że walka z tym procederem nie może opierać się jedynie na zeznaniach dzieci czy ofiar gwałtów, ponieważ jest to nieuczciwe. Wg niego powinno korzystać się z najnowocześniejszych technologii, jak np. technologia RAPID DNA, która pozwala w bardzo krótkim czasie (mniej niż 60 min) zidentyfikować sprawcę przestępstwa lub ofiarę handlu ludźmi. Dragan Primorac podczas seminarium powiedział także, że obecnie ok. 250 mln dzieci w przedziale wiekowym 5-17 lat jest zmuszanych do pracy przymusowej, sprzedawanych jako żywy towar, bierze udział w konfliktach wojennych oraz jest zamieszanych w biznes pornograficzny.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE