Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / BiH i Chorwacja: Osiągnięto porozumienie ws. portu Ploče

BiH i Chorwacja: Osiągnięto porozumienie ws. portu Ploče

bih-clanica-eu-tek-2022_oslobodjenje.ba

Po wejściu Chorwacji do UE Bośnia i Hercegowina nadal będzie mogła na korzystnych zasadach importować i eksportować przez port Ploče wszystkie towary przemysłowe, a także towary pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ustalono na trójstronnym spotkaniu ministrów w Brukseli. Jednocześnie BiH zobowiązała się do nieimportowania towarów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego nie spełniających norm UE w kwestii zdrowia zwierząt.

Po dwóch latach negocjacji BiH udało się uzyskać znaczne ustępstwa, które ograniczą negatywne skutki wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej, podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim oświadczeniu. Podczas rozmów BiH otrzymała również gwarancję, że dostarczanie towarów do gminy Neum przez terytorium UE, zwłaszcza na potrzeby lokalnego przemysłu, nie będzie utrudnione.

Poza statusem portu Ploče i Neum ustalono także, że obywatele BiH mieszkający w pasie przygranicznym będą mogli przekraczać granicę ze specjalnymi przepustkami zamiast paszportu. Chorwacja też ma zaproponować państwom członkowskim Unii, aby także po 1 lipca zachować reżim graniczny, w którym mieszkańcy BiH mogą przekraczać granicę z dowodem osobistym

 

Źródło: indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE