Home / Bałkany / BiH / BiH i Chorwacja podpisały dodatkowy protokół o ochronie inwestycji

BiH i Chorwacja podpisały dodatkowy protokół o ochronie inwestycji

inwestycje - miski.waw.pl

12 marca br. Minister Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH, Mirko Šarović i szef Państwowego Biura Polityki Handlowej Chorwacji, Denis Čajo podpisali w Sarajewie dodatkowy protokół między BiH i Chorwacją dot. zmian i poprawek do Umowy o Wspieraniu i Wzajemnej Ochronie Inwestycji. Zgodnie ze słowami Šarovicia, protokół ten nie zmienia podstawowych zasad ww. umowy. Jedyna wniesiona zmiana dotyczy wprowadzenia ograniczenia swobodnego transferu środków w związku z inwestycjami zagwarantowanymi w umowie i to jedynie w przypadku przyjęcia przez UE ograniczeń odnoszących się do tego regionu. Šarović zapowiedział, że takie restrykcje nie będą trwać dłużej niż 6 miesięcy.

Šarović zapewnił, że inwestycje jednej ze stron umowy na terenie drugiej ze stron umowy będą dalej chronione dzięki m.in. ochronie fizycznej i zabezpieczeniom oraz zagwarantowanej rekompensacie w przypadku uwłaszczenia. Dodał on także, że dla BiH bardzo ważne jest, aby po 1 lipca chorwackie firmy inwestowały w tym kraju i otwierały zakłady produkcyjne swoich markowych produktów.

Denis Čajo zaznaczył, że umowa chroni inwestorów z obu krajów i w interesie Chorwacji leży kontynuowanie rozwoju dobrych sąsiedzkich stosunków i zwiększenie poziomu wymiany handlowej. Powiedział także, że wspólnym celem tych krajów jest jak najlepsza odpowiedź na wyzwania globalnego kryzysu ekonomicznego. Wg jego słów, BiH ma jeszcze przed sobą czas, aby dostosować się do nowych warunków współpracy handlowej z Chorwacją, po jej wstąpieniu do UE.

Umowa między Chorwacją a BiH o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji została podpisana 26 lutego 1996 roku, a mocy prawnej nabrała  4 sierpnia 1997. Natomiast 23 lipca 2002 roku wprowadzono do niej pierwszą zmianę, która weszła w życie 3 stycznia 2005 roku.

Źródło: seebiz.net, indikator.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE