Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / BiH i Turcja: Rozmowy o bardziej intensywnej współpracy infrastrukturalnej

BiH i Turcja: Rozmowy o bardziej intensywnej współpracy infrastrukturalnej

O intensyfikacji współpracy przy budowie autostrady w ramach korytarza Vc, możliwości przelotów na trasie Sarajewo-Ankara, porozumieniu o wzajemnym uznawaniu prawa jazdy rozmawiali w niedzielę w Ankarze minister komunikacji i transportu BiH, Damir Hadžić i minister transportu, gospodarki morskiej i komunikacji Turcji, Binali Yıldırım.

Obecnie turecka spółka Cengiz İnşaat we współpracy z bh. firmą Euroasfalt d.o.o. Sarajevo wykonuje prace na dwóch odcinkach – Suhodol-Tarčin (5 km) i Lepenica-Suhodol (5,5 km), w przyszłym roku prace mają zostać zintensyfikowane przez otwarcie siedmiu nowych placów budowy i zatrudnienie ponad 5 tys. osób. Hadžić zaprezentował tureckiemu ministrowi możliwości nowych inwestycji w projektach infrastrukturalnych przy finansowaniu zarówno poprzez PPP, koncesje, jak i współpracę z Türk Eximbank, Yıldırım potwierdził zainteresowanie Turcji aktywnym uczestnictwem w budowie korytarza Vc.

Obie strony zgodziły się, że ważne jest zwiększenie liczby lotów na trasie Sarajewo-Stambuł oraz otwarcie nowej linii Sarajewo-Ankara. Jednocześnie nie ma przeszkód dla zwiększenia liczby połączeń lotniczych między BiH i Turcją.

 

Umowa w sprawie wzajemnego uznawania prawa jazdy

Ministerstwo Komunikacji i Łączności BiH jeszcze w maju przesłało Ankarze propozycję porozumienia zgodną z bh. przepisami, minister Yıldırım zobowiązał się, że strona turecka w jak najkrótszym terminie przestawi swoje oficjalne stanowisko, tak aby umowa mogła być ratyfikowana.

 

Źródło: indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE