Home / Bałkany / BiH / BiH: ICMP kończy swoją działalność

BiH: ICMP kończy swoją działalność

Thomas Miller, przewodniczący Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych (ICMP), spotkał się w Sarajewie z premierem Vjekoslavem Bevandą, by przedyskutować sprawę zakończenia misji ICMP, gdyż  od momentu jej rozpoczęcia, tj. od roku 1996, zidentyfikowano 70% spośród zaginionych osób.

Podczas konferencji prasowej Miller oznajmił, iż Komisja nawiązała ścisłą współpracę z rodzinami osób zaginionych w celu identyfikacji ofiar. Przewodniczący podkreślił, iż jest dumny z wyników ICMP.

– Pomogliśmy rodzinom zaginionych zamknąć tę bolesną kwestię. To problem ogólnoludzki, narodowość jest tu bez znaczenia – stwierdził  Miller.

Bevanda powiedział, że zaangażował już odpowiednie ministerstwa, by przejęły zadania Komisji w momencie, gdy jej mandat wygaśnie.

– Naszym obowiązkiem jest uczynienie wszystkiego, aby rodziny ofiar poznały prawdę o losach ich najbliższych – zapowiedział premier.  

ICMP powstała dzięki inicjatywie byłego amerykańskiego prezydenta Billa Clintona w 1996 roku. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie współpracy rządów w kwestii lokalizacji i identyfikacji osób, które zaginęły w czasie konfliktu zbrojnego bądź w wyniku łamania prac człowieka.

Według danych ICMP podczas konfliktu w byłej Jugosławii zaginęło ok. 40 000 osób i zostało uznanych za zmarłe. Szacuje się, iż 30 000 z nich zaginęło w trakcie wojny w Bośni, 5 500 podczas walk w Chorwacji, 4 400 w wyniku konfliktu w Kosowie oraz 23 podczas kryzysu w Macedonii w roku 2001. Obecnie na liście zaginionych znajduje się ok. 14 000 osób – 10 000 ofiar z Bośni, 2000 z Chorwacji, 900 z Kosowa i 13 z Macedonii.

ICMP opracowała bazę krewnych osób zaginionych. W celu umożliwienia identyfikacji pobrano również ponad 36.000 próbek kości z ekshumowanych szczątków, które znajdowano w ukrytych grobach na terenie byłej Jugosławii.

Źródło: balkaninsight.com

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE