Home / Bałkany / BiH / BiH: Import prądu przewyższył eksport!

BiH: Import prądu przewyższył eksport!

Po raz pierwszy od zakończenia wojny domowej w byłej Jugosławii, wartość importu energii elektrycznej do Bośni i Hercegowiny w ciągu jednego miesiąca przewyższyła poziom eksportu. W styczniu zeszłego roku przychód z eksportu prądu wyniósł 74 mln KM [ok.148 mln PLN], w tym roku, odnotowano stratę, która wyniosła 10 mln KM [ok.20 mln PLN].

W 2010 r. eksport energii elektrycznej z BiH wzrósł rekordowo o 28%. W 2011 r. zanotowano również wzrost – 18%, ale jego tempo było niższe. Pozytywny trend z dwóch poprzednich lat skończył się w styczniu tego roku.

Winą zaistniałego stanu rzeczy obarcza się kompanie produkujące energię elektryczną, które nie były przygotowane na okres zimowy i zmuszone zostały do zwiększenia importu. W styczniu tego roku, BiH wydała na import energii elektrycznej 20 mln KM [ok.40 mln PLN], na eksporcie zarobiono 10 mln KM [20 mln PLN]. Dla porównania, w styczniu 2011r. przychód  z eksportu energii elektrycznej wyniósł ok. 74 mln KM [148 mln PLN].

Miesiąc luty był dla gospodarki BiH jeszcze gorszy niż styczeń. Problemy były spowodowane złą pogodą, a kompanie zostały zmuszone do dodatkowych zakupów energii elektrycznej po wygórowanych cenach. Nie jest jeszcze znany dokładny bilans za luty, ale z wstępnych danych wynika, że BiH nie zarobiła na eksporcie, a import wyniósł min. 70 mln KM [ok.140 mln PLN].

Źródło: vijesti.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE