Home / Bałkany / BiH / BiH: Izetbegović został zmuszony do podpisania układu w Dayton?
bih_eu - 6yka.com

BiH: Izetbegović został zmuszony do podpisania układu w Dayton?

Pierwszy prezydent Bośni i Hercegowiny, Alija Izetbegović, został zmuszony do podpisania traktatu pokojowego z Dayton, powiedział dla szwedzkiej gazety „Axxess” Daniel Serwer, znany amerykański ekspert do spraw Bałkanów i profesor Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

– Alija Izetbegović musiał w Dayton zgodzić się na entitet Republika Serbska, która musiała rozciągać się na terytorium BiH, w zamian za obietnicę, że wszyscy uchodźcy i przesiedleńcy będą mogli wrócić do swoich domów. Był świadom, że będzie to bardzo trudne w entitecie, który już w swojej nazwie przyjmuje słowo „serbski”. Wyrażenie, które by najlepiej mogło opisać tę sytuację to: od pewnego zwycięstwa, Muzułmanie doznali przegranej, lub, w najlepszym razie, wynik pozostał nierozstrzygnięty – podsumował D. Serwer.

Zgodnie ze słowami uczonego, Izetbegović zgodził się na Dayton, tylko ze względu na przyjaźń i sojusz z USA. Istniała obawa przed odcięciem przez Waszyngton dopływu pieniędzy z państw arabskich do BiH, jeśli porozumienie nie zostałoby zaakceptowane. Porozumienie z Dayton spowodowało brak zgody i dalszy rozwój nienawiści pomiędzy narodami BiH. Co więcej, obecna sytuacja w kraju przypomina karykaturę wojennej BiH. Serbowie w nieprzerwanym konflikcie z Boszniakami, Chorwaci lawirujący pomiędzy wspomnianymi, w zależności od interesu.

Slobodan Milošević, zdecydował się na podpisanie porozumienia, nie ze względu na strach przed bombardowaniem sił NATO, ale ze względu na strach przed utratą władzy. Właściwie, można by uznać, że wyszedł na układzie bardzo korzystnie – 49% terytorium BiH zostało wydzielone dla Republiki Serbskiej, a sama RS stała się politycznym bytem. Również dla bośniackich Chorwatów porozumienie przyniosło pozytywne zmiany.

– Układ z Dayton nie był triumfem amerykańskiej dyplomacji, tylko lekcją, dlaczego nie powinno się być najlepszym przyjacielem USA – podkreśla uczony.

Międzynarodowa wspólnota obecna w BiH jest karykaturą poprzedniej. Amerykanie skłonni są Boszniakom i wzmocnieniu władzy centralnej w Sarajewie, Rosjanie wspierają Serbów i ich maksymalną autonomię, z kolei Unia Europejska nie zajęła jeszcze wspólnego stanowiska.

źródło: biznis.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE