Home / Bałkany / BiH / BiH: Jaja i drób niegotowe na rynek unijny

BiH: Jaja i drób niegotowe na rynek unijny

Inspektorzy z Biura ds. Żywności i Weterynarii (FVO) z siedzibą w Dublinie, w ciągu ostatnich kilku dni odwiedzili 5 ośrodków zajmujących się hodowlą drobiu oraz przetwórstwem jaj i mięsa drobiowego. Dopatrzyli się wielu uchybień. Po przedstawieniu listy uchybień i uwag, producenci stracili ostatnią nadzieję na wejście ze swoimi produktami na rynek UE w tym roku.
Zastępca dyrektora Biura ds. Weterynarii BiH Darko Čobanov mówi, że głównym celem kontroli jest pilne likwidacja wykrytych uchybień i braków. Przedstawiciele odpowiednich organów państwowych zaplanowali spotkanie, na którym rozpocznie się opracowywanie planu działania, dzięki któremu udałoby się zaradzić istniejącym problemom oraz stworzyć warunki do eksportu jaj i drobiu na rynek UE. Prace mają rozpocząć się jeszcze przed otrzymaniem sprawozdania z FVO.
– Postaramy się naprawić niedociągnięcia, tak aby zniwelować szkody dla naszej gospodarki – mówi Čobanov. Podkreśla także, że nie może dokładnie określić, kiedy odbędzie się kolejna inspekcja, ale zapewnia, że zrobi wszystko, aby stało się to jak najszybciej.
Čobanov wyjaśnia, że władze będą musiały włożyć sporo wysiłku w lobbing w Komisji Europejskiej, aby ponownie wysłała inspektorów do Bośni i Hercegowiny. W ciągu najbliższych kilkunastu dni BiH otrzyma wstępne sprawozdanie z Biura ds. Żywności i Weterynarii.

Tekst: ekapija.ba, tłum. i red. Dorota Wojciechowska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE