Home / Bałkany / BiH / BiH: Jak wygląda życie osób LGBT w Sarajewie?
lgbt-www.thesaint-online.com

BiH: Jak wygląda życie osób LGBT w Sarajewie?

Dziennikarka agencji Fena przeprowadziła rozmowy z osobami LGBT z Sarajewa, żeby dowiedzieć się jak wygląda ich życie codzienne w tym mieście oraz akceptacja bądź odrzucenie środowiska. Członkowie sarajewskiej społeczności LGBT opowiedzieli o swojej ciężkiej i często niebezpiecznej egzystencji. Ignorancja, uprzedzenia i stereotypy zawsze były obecne w postrzeganiu osób homo i transseksualnych w Sarajewie, a także w całym regionie.

Benjamin (31, ze względów bezpieczeństwa nie podano prawdziwych danych rozmówców) podkreślił, że bycie gejem w Sarajewie to „nieustanna walka”. W dzieciństwie zaczął darzyć uczuciem osobę tej samej płci, jednak swoją orientację zaakceptował w wieku 18 lat. Jego przyjaciele wiedzą, że jest homoseksualistą i osobą bigenderową (czuje się jednocześnie kobietą i mężczyzną). Benjamina wspierają mama i siostra, którym opowiedział o sobie kilka lat temu. Niestety wielokrotnie spotykał się z agresją, niedawno został napadnięty przez grupę młodych ludzi i odniósł poważne obrażenia. Nie złożył jednak doniesienia, ponieważ uważa, że nie przyniosłoby to żadnych korzyści. Również w szkole średniej był narażony na przemoc słowną.

Jasna (31) skończyła studia ekonomiczne, mieszka i pracuje w Sarajewie. Już jako dziecko wiedziała, że jest inna. Kobieta powiedziała dziennikarce Feny, że osoby LGBT żyją w Sarajewie w ukryciu, co oczywiście nie jest dla nich łatwe. Według niej wielki problem stanowi mentalność i sposób myślenia mieszkańców BiH, którego zmiana jest konieczna, aby członkowie tej społeczności poczuli się bezpieczniej i zostali zaakceptowani. Bliscy przyjaciele wiedzą o jej orientacji. Nie powiedziała rodzicom, jednak najprawdopodobniej się domyślają. Jasna osobiście nie spotkała się z przemocą, ale usłyszała wiele negatywnych komentarzy. Pewnego dnia była na spacerze ze swoją dziewczyną, kiedy młody chłopak rzucił w ich kierunku kamieniem używając obraźliwych wyzwisk. Kobieta uważa, że na zorganizowanie Parady Dumy w Sarajewie jest za wcześnie i takie wydarzenie miałoby negatywne skutki.

Sanja (27) urodziła się w Sarajewie i pracuje w jednej z kawiarni jako kelnerka. Pewnego dnia po prostu zakochała się dziewczynie. Większość przyjaciół wie, że jest homoseksualistką i akceptuje to. Podczas rozmowy z dziennikarką przyznała, że sama niema negatywnych doświadczeń, ale zna wielu ludzi z Sarajewa, którzy z powodu swojej orientacji mają wiele problemów zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Parada Dumy nie jest jej potrzebna, uważa że bycie osobą homoseksualną jest zupełnie normalne. Przyznała się do orientacji swojej matce i została zaakceptowana.

Organizacja Sarajevski otvoreni centar przeprowadziła badania dotyczące potrzeb osób LGBT w BiH – „Liczby oznaczające równość”. Według przedstawicielki tej organizacji, Lejli Huremović, osoby LGBT spotykają się z różnorodnymi i indywidualnymi trudnościami, jednak generalnie borykają się z codzienną dyskryminacją i przemocą. Huremović powiedziała, że z tego powodu członkowie społeczności LGBT często pozostają w ukryciu i w taki sposób próbują egzystować w społeczeństwie. Przeprowadzone przez organizację badania wykazały, że największy problem stanowi wsparcie rodziny i przyjaciół oraz psychiczna i fizyczna przemoc.

Huremović podkreśliła, że osoby LGBT potrzebują bezpiecznych miejsc, psychologicznego i prawnego wsparcia oraz pragną skuteczniejszego działania instytucji państwowych, które zapewniłoby im ochronę przed przemocą. Przedstawicielka organizacji zauważyła także, że odpowiednie instytucje powinny być bardziej aktywne w dziedzinie ochrony praw osób LGBT i publicznie promować tolerancję oraz stworzyć spis przypadków dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Przypadki przemocy wobec tej mniejszości powinny być ścigane i należy brać pod uwagę ich umotywowanie nienawiścią. Według Huremović państwowe instytucje muszą chronić wszystkich obywateli.

Przedstawicielka fundacji Cure, Vildana Džekman, powiedziała, że badania przeprowadzone w ramach projektu „Coming out! Wsparcie i ochrona praw osób LGBT” wykazały, że sytuacja osób LGBT w BiH jest naprawdę zła. Osoby LGBT dyskryminacja dotyka we wszystkich segmentach społeczeństwa, szczególnie po przyznaniu się do swojej orientacji. W największym stopniu w kręgu rodziny lub przyjaciół. Džekman podkreśliła również, że wielki problem dla członków społeczności LGBT stanowi przemoc oraz werbalne i fizyczne ataki na które są często narażeni. Dodała, że odpowiednie instytucje powinny przyspieszyć proces implementacji ustaw i ratyfikowanych konwencji. Džekman uważa, że sądy i prokuratury powinny wiedzieć więcej o osobach LGBT, co ułatwiłoby przeprowadzanie postępowania sądowego, a organy państwowe, powinny poważniej podchodzić do ochrony publicznych wystąpień członków tej społeczności. Vildana Džekman zauważyła problem braku odpowiednich regulacji prawnych dot. przestępstw związanych z mową nienawiści w Kodeksie karnym BiH i wyraziła nadzieję, że nowy projekty ustawy zostanie szybko przyjęty. Džekman powiedziała, że problem stanowi także mowa nienawiści na portalach i podczas publicznych wystąpień, których nie można ścigać z powodu braku przepisów. Według niej podżeganie i mowa nienawiści wpływa na dalszy wzrost homofobii społeczeństwie.

Źródło: manjine.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE