Home / Bałkany / BiH / BiH: Jaskinia Orlovača przyciąga turystów
httpwww.mpmapartmani.comwp-contentgalleryorlovaca16.jpg

BiH: Jaskinia Orlovača przyciąga turystów

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w BiH – Orlovača jest położona w odległości 15 km od Sarajewa, w miejscowości Sumbulovac. Wejście do niej znajduje się w zboczu góry o tej samej nazwie (1056 m), a w pobliżu swoje źródło ma rzeczka Sinjevo. Orlovača jest odwiedzana przez ok. 1000-2000 turystów rocznie. Naukowy współpracownik ds. dziedzictwa kulturalno-historycznego i przyrodniczego w Centrum Kultury w Pale, Mladen Samardžić, uważa, że ze względu na swoje wyjątkowe walory jaskinia powinna być zwiedzana przez znacznie więcej turystów.

Do chwili obecnej zbadanych zostało ok. 2500 m korytarzy. Dla odwiedzających udostępniono ok. 560 m z nich. Ścieżkę dostępna dla gości przygotowana został dzięki dotacji od rządu Włoch. Samardžić ma nadzieję, że w przyszłości zostaną zapewnione środki na wyposażenie budynku, w którym umieszczone będą eksponaty z jaskini. Wciąż niezbadane pozostało 10 km i ta część systemu jaskiniowego budzi zainteresowanie speleologów i innych badaczy, którzy regularnie go odwiedzają. Badania trwają przez cały rok.

Największa ilość zwiedzających jest notowana w sezonie szkolnych wycieczek. Wejście do jaskinii z przewodnikiem jest możliwe każdego dnia, należy jedynie skontaktować się z obsługą dzień wcześniej (nie ma ustalonych godzin otwarcia). Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie orlovaca.com lub pod numerami telefonu: 057 227 132, 065 992 808. Bilet wstępu dla grup zorganizowanych kosztuje 2 KM (ulgowy) i 3 KM (normalny), a dla osób indywidualnych 4 KM.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE