Home / Bałkany / BiH / BiH: Jednogłośne poparcie partii dla Tihicia i Izetbegovicia

BiH: Jednogłośne poparcie partii dla Tihicia i Izetbegovicia

Izetbegovic-Tihic_sutra.ba

Główny Zarząd partii SDA (Partia Akcji Demokratycznej) jednogłośnie poparł propozycję Prezydium SDA, które na stanowisko prezesa partii zaproponowało aktualnego prezesa – Sulejmana Tihicia, a jako zastępcę Bakira Izetbegovicia.

Na posiedzeniu Głównego Zarządu SDA, które odbyło się w sobotę, 19 stycznia, podjęto decyzję o zorganizowaniu 1 lutego konwentu partii, a nie, jak dotąd planowano, kongresu.

Również jednogłośnie przyjęta została lista proponowanych ośmiu nowych (zamiast, jak wcześniej, pięciu) wiceprezesów: Sadik Ahmetović, Šefik Džaferović, Adil Osmanović, Safet Softić, Senad Šepić, Salko Selman, Asim Sarajlić i Sanjin Halimović.

W posiedzeniu wzięło udział 103 ze 112 członków zarządu, co pokazuje jak dużej wagi było to spotkanie, zarówno dla samej partii jak i dla mediów, które licznie śledziły wydarzenia.

Zarząd podjął również decyzję o wprowadzeniu zmiany w Statucie partii dotyczącym zwoływania kongresu lub konwentu partii.

1 lutego, w ramach tajnego głosowania, wybrany zostanie prezes i wiceprezes partii. Po zakończeniu konwentu, odbędzie się posiedzenie zarządu, który zgodnie ze statutem wybierany jest przez prezydium.

Obecny prezes partii SDA, Sulejman Tihić, na konferencji prasowej potwierdził, że konwent będzie miał charakter programowo-wyborczy i że zostaną na nim przyjęte dokumenty dotyczące polityki i ważnych kwestii państwowych, od implementacji decyzji Trybunału Praw Człowieka w sprawie Sejdić-Finci, przez reformę Federacji, zmiany w strukturze miasta Mostar do spisu ludności.

– SDA po raz kolejny zaprezentowała duże możliwości w kwestii demokracji – powiedział S. Tihić. Podkreślił, że podjęte decyzje to nie przedłużenie mandatów, ale wybór najwyższych władz SDA, z tym, że niektórym mandat zostanie po prostu przedłużony. Bakir Izetbegović był zaskoczony jednomyślnością członków SDA i, jak powiedział, uważa, że jest to dowód jedności partii i braku podziałów wewnątrz.

źródło: oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE