Home / Bałkany / BiH / BiH: Jezioro na Drinie zamiennikiem dostępu do morza
jezero na Drini - banjalukain.com

BiH: Jezioro na Drinie zamiennikiem dostępu do morza

Turystyczna atrakcja na lewym brzegu Driny powstała dzięki pracy miłośników przyrody. Z zaniedbanego obszaru stworzyli miejsce przyciągające turystów. Mowa o Oštrice.

W trakcie wojny w latach 90. wszystko, co znajdowało się na lewym brzegu, zostało doszczętnie zniszczone. Gdy na ten teren powrócili Boszniacy, powoli rozpoczęła się odbudowa miejsca, które jest teraz nazywane przez miejscowych rajem na ziemi.

Wszystko zaczęło się od oczyszczenia plaży, stworzenia nasypu i dojazdu oraz wyznaczenia kąpieliska. Pomoc uzyskano nawet od władz holenderskich poprzez projekt rozwoju turystyki po obu brzegach Driny. W planach są zjeżdżalnie i brodziki dla dzieci, umożliwienie ciągłego wypożyczania kajaków i innych sprzętów wodnych oraz budowa obiektów, w których mogliby zamieszkać turyści (do tej pory wynajmują oni pokoje w siedzibach prywatnych).

Zwiększyła się liczba turystów i chętnych do budowy domków weekendowych. Asfaltowana droga jest też udogodnieniem dla samych mieszkańców. Na wodzie otworzono restaurację z widokiem na otaczającą przyrodę.

Drina stanowi naturalną granicę między BiH a Serbią, a policja graniczna kontroluje przepływ osób między sąsiadami. Łodziami po tej rzece transportuje się turystów do Wiszegradu czy Żepy.

Pomoc Organizacji Turystycznej zwiększyłaby szanse na szybszy rozwój tego obszaru, komentują mieszkańcy. Nadzieje pokładają w obietnicach władz tureckich dotyczących budowy dróg w tym rejonie. Lewy brzeg ma te same atuty co prawy, a w przeciwieństwie do tego drugiego nie posiada statusu narodowego parku przyrody. Obietnice przyznania takiego samego statusu omawianej części nabrzeża stają się coraz bardziej realne, co cieszy pomysłodawców nowej atrakcji turystycznej.

Źródło: dw.de

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE