Home / Bałkany / BiH / BiH już za dwa lata uzyska status kandydata do Unii Europejskiej?
bih_eu - 6yka.com

BiH już za dwa lata uzyska status kandydata do Unii Europejskiej?

Bośnia i Hercegowina już za dwa lata ma szansę stać się oficjalnym kandydatem do Unii Europejskiej. Jedynym warunkiem jest natychmiastowe rozpoczęcie wprowadzania programu reform i zaprezentowanie postępów z tym związanych do końca tego roku.

Jak podkreślił David Brozina, zastępca ambasadora Słowenii w BiH, jest to jednak scenariusz najbardziej optymistyczny. Wszystko zależeć będzie teraz od nowych władz. Brozina w trakcie swojego pobytu w Banja Luce, gdzie wygłosił referat na temat Unii Europejskiej, zaznaczył że wielkim krokiem dla Bośni i Hercegowiny byłoby przygotowanie w trakcie najbliższego roku lub półtora wszelkich wymaganych dokumentów i raportów oraz wdrożenie części niezbędnych reform, które pokazałaby funkcjonalność państwa. Dodał, że BiH znajduje się na rozdrożu i nie powinna tracić cennego czasu, zwłaszcza, że 16 marca pojawiła się możliwość ratyfikacji Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską. Dlatego właśnie tak ważne staje się natychmiastowe wdrożenie reform gospodarczych i społecznych. Należy równocześnie pamiętać o wymaganiach, jakie są stawiane przed każdym z państw członkowskich – chodzi przede wszystkim o dostosowanie ustawodawstwa, funkcjonowania administracji i rynku, które to pomogą zmierzyć się z warunkami gospodarczymi w UE.

Zapewnienia o tym, że w 2017 roku BiH mogłaby się stać oficjalnym kandydatem do Unii Europejskiej usłyszał w Brukseli od jednego z wysokich urzędników Mladen Ivanić, przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny oraz lider Partii Demokratycznego Postępu (PDP). Wszystko jednak będzie zależeć od tego w jakim tempie władze zaczną wprowadzać wymagane reformy.

Źródła: klix.ba, seebiz.net

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE