Home / Bałkany / BiH / BiH: Każde dziecko powinno mieć zapewniony dobry start

BiH: Każde dziecko powinno mieć zapewniony dobry start

Protokół dotyczący współpracy na rzecz postępu i wspierania polityki umożliwiającej rozwój dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w Federacji BiH został we wtorek podpisany w Sarajewie. Jego sygnatariuszami są minister edukacji Damir Mašić, minister zdrowia Rusmir Mesihović oraz minister pracy i polityki społecznej Vjekoslav Čamber. Porozumienie w tej sprawie zostało już wstępnie wprowadzone w roku 2011.
Szczególnie istotne, jak powiedzieli ministrowie, jest powiększenie zasięgu edukacji przedszkolnej oraz zauważenie indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Zwrócili oni uwagę, że oprócz zorganizowanych placówek nie bez znaczenia są również alternatywne formy edukacji, które zapewniają dzieciom odpowiednią opiekę społeczną i zdrowotną. W założeniu protokół ma pomóc w zapewnieniu odpowiedniego początku i rozwoju każdemu dziecku, które w przyszłości weźmie udział w budowaniu prawidłowo funkcjonującego społeczeństwa obywatelskiego.
Przedstawicielka UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – przyp. red.) w BiH, Florence Bauer, potwierdza, że podpisanie protokołu jest ważnym krokiem. Według niej inwestycja we wczesny rozwój dzieci jest najlepszą z możliwych inwestycji państwowych, a współpraca trzech ministrów powinna przyczynić się do poprawy niskiego wskaźnika zasięgu edukacji przedszkolnej, wysokiego poziomu anemii wśród dzieci oraz niewielkiego odsetka szczepień.

Źródło: mojevijesti.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE