Home / Bałkany / BiH / BiH: Kim jest Mevlid Jašarević?

BiH: Kim jest Mevlid Jašarević?

Mężczyzna zidentyfikowany jako Mevlid Jašarević otworzył w piątek ogień z karabinu maszynowego przed Ambasadą USA w Sarajewie. Władze potwierdziły, że budynek placówki dyplomatycznej USA był celem ataku terrorystycznego. Mężczyzna zranił co najmniej jednego ze strażników pilnujących Ambasady, nim został postrzelony przez sarajewskich policjantów i aresztowany.

Mevlid Jašarević urodził się w mieście Nowy Pazar, widnieje w policyjnych kartotekch z powodu kilku incydentów z bronią. W swoim czasie przebywał we wsi Gornja Maoča, znanej twierdzy Wahabitów, wyznawców ortodoksyjnej odmiany islamu.
Jašarević jest od dawna znany policji z powodu incydentu sprowokowanego przy udziale Fatmira Muratovicia, który miał miejsce 28 listopada 2010 roku podczas wizyty dziesięciu ambasadorów w Nowym Pazarze. Mężczyźni z charakterystycznymi brodami, ubrani w stylu Wahabitów, stali spokojnie przy budynku gminy, przyglądając się przybyciu ambasadorów. Policja spróbowała ich wylegitymować. Muratović od razu pokazał swoje dokumenty, ale Jašarević nie chciał powiedzieć nawet jak się nazywa. Z tego powodu policjanci postanowili udać się z zatrzymanymi na posterunek.
Podczas rewizji znaleziono u Jašarevicia wielki nóż w stylu „rambo”, który był schowany pod jego kurtką. Na posterunku Jašarević pokazał dokumenty i okazało się, że w 2005 roku został skazany w Wiedniu na 3 lata więzienia z powodu napadu rabunkowego i kradzieży 100 000 euro. Po odbyciu kary został wydalony z Austrii. Sam Jašarević zeznał policjantom, że w lutym 2010 roku był we wsi Gornja Maoča, kiedy policja złapała dużą liczbę członków ruchu Wahabitów. Według jego twierdzeń po tym incydencie „wrócił do Nowego Pazaru w celu szerzenia islamu”.
Drugi zatrzymany Fatmir Muratović, według serbskich gazet, obrażał policjantów mówiąc, że chronią „nieprzyjaciół”, czyli Ambasadorów, którzy odwiedzają Nowy Pazar. Na wszystkich karę miał zesłać Allah, ponieważ „dyplomaci są wrogami islamu”. Po przesłuchaniu obaj zatrzymani zostali wypuszczeni na wolność.
Nie wiadomo, czy Fatmir Muratović, który uczestniczył w incydencie w Nowym Pazarze był drugim napastnikiem podczas zamachu na Ambasadę USA w Sarajewie.

Tekst: 6yka.com, guardian.co.uk, tłum. i red. Alicja Samolewicz

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE