Home / Bałkany / BiH / BiH: Kobiety tworzą alternatywny rząd

BiH: Kobiety tworzą alternatywny rząd

 

Alternatywny rząd kobiet jest promowany w ramach projektu ”Kobieca strona polityki” zorganizowanego przez Helsinki Citizens’ Assembly (HCA) w Banja Luce. Alternatywna kobieca władza nie jest formalna, jest jednak poważnym podmiotem politycznym, który ma za zadanie promowanie poglądów kobiet w Bośni i Hercegowinie – zapowiedziała przewodnicząca HCA Dragana Dardić. Duży potencjał zawodowy kobiet wciąż nie jest bowiem wystarczająco wykorzystywany w BiH.

W ciągu ostatnich miesięcy zorganizowano w całej BiH spotkania, na których zebrano nazwiska kobiet, które osiągnęły sukcesy w dziedzinie biznesu, kultury, edukacji, sportu. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór były ich działania i zaangażowanie, które sprawiły, że są rozpoznawalne w całym kraju. Ankietę rozwiązało 15 tys. kobiet i mężczyzn. Spośród nazwisk zostało wybranych dziesięć Pań, które będą pełnić rolę ministrów w alternatywnym kobiecym rządzie. Ich głównym zadaniem będzie praca nad prawami kobiet i poprawą ich sytuacji w państwie.

W skład alternatywnego rządu wchodzą: Ismeta Čardaković i Samira Hurem z Sarajewa, Nejra Nalić, Džemila Agić i Mirsada Bajramović z Tuzli, Gordana Vidović (Modriča), Murisa Marić (Prijedor), Slađana Ujić (Rogatica), Neira Raković-Čelebić (Bihać).

 

Źródło: seebiz.net

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE