Home / Bałkany / BiH / BiH: Koleje RS współpracują z polskim Multico

BiH: Koleje RS współpracują z polskim Multico

Polska spółka holdingowa Multico będzie brała udział w ocenie i modernizacji przestarzałych lokomotyw, których używają Koleje Republiki Serbskiej (KRS). Jak zapewniają przedstawiciele Multico, współpraca nie musi kończyć się jednak na sprzedaży maszyn.

Czas optymalnego wykorzystania pojazdów szynowych wynosi 40 lat, natomiast lokomotywy w Kolejach Republiki Serbskiej mają od 40 do nawet 52 lat. Oznacza to, że pojazdy kolejowe w RS powinny przejść na emeryturę. Pod uwagę brany jest zarówno zakup nowych maszyn, jak i remont, o ile okaże się opłacalny. Przeglądu lokomotyw dokonają Polacy ze spółki holdingowej Multico.

Po analizie aktualnego stanu i potrzeb KRS zostanie podjęta decyzja o ewentualnym zakupie nowych pojazdów szynowych oraz ilości środków, jakie będą przeznaczone na tę inwestycję, powiedział minister transportu RS, Nedeljko Čubrilović. W tej sprawie, w Banja Luce odbyło się spotkanie Ministra z przedstawicielami polskiej spółki, która jest zainteresowana sprzedażą swoich lokomotyw KRS-owi przy wykorzystaniu linii kredytowej bądź remontem istniejących lokomotyw. Inicjatywę tej współpracy podjęły polski rząd oraz Ministerstwo Finansów.

Współpraca jednak nie musi się opierać jedynie na kupnie i sprzedaży, podkreślił na spotkaniu Dyrektor Strategii i Rozwoju polskiej spółki, Wojciech Kramar. Dodał również, że holding jest otwarty na partnerską formę współpracy, zwłaszcza że znane są mu potrzeby KRS. W ramach partnerstwa ma również zostać wykorzystany potencjał warsztatu w Doboju, po to by stworzyć tam bazę logistycznego wsparcia restrukturyzacji KRS.

W maju przyszłego roku wyprodukujemy polską lokomotywę, którą udostępnimy KRS w ramach jazdy testowej na kilka miesięcy, powiedział prezes polskiej fabryki ZNLE Gliwice, Tomasz Fugiel, która działa w ramach spółki Multico.

Spółka holdingowa Multico składa się z 12 firm z około 1200 zatrudnionymi i rocznym przychodem rzeczywistym wyższym niż 1,5 miliarda EUR. W jej ramach istnieją trzy firmy, które produkują wszystkie rodzaje pojazdów szynowych oraz jedna, która zajmuje się modernizacją i budową torów kolejowych, a także skonstruowała lokomotywę, która uzyskała europejską homologację i którą Polska zamierza wysłać zagranicę.

Remont nie zadowala jednak podróżnych. Z aktywnych do tej pory 22 lokomotyw, po torach porusza się obecnie tylko 8, co paraliżuje komunikację. W niedługim czasie ma ich być 6, ponieważ nie doszedł do skutku przetarg na zamówienie bandaży [części mechaniczne na kołach, które uniemożliwiają wypadanie lokomotywy z szyn – przyp. red.], z tego powodu 2 lokomotywy trafią na ślepy tor.

 

Źródło: oslobodjenje.ba, glassrpske.com, dobojcaffe.com

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE