Home / Bałkany / BiH / BiH: Kolejny etap renowacji mostu na Drinie wiosną 2014 r.
Visegrad_Drina_Bridge - wikipedia

BiH: Kolejny etap renowacji mostu na Drinie wiosną 2014 r.

Niedawno zakończył się pierwszy etap prac renowacyjnych tytułowego mostu z powieści noblisty Ivo Andricia. Dalszy etap remontu obiektu wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przewidziany jest na wiosnę 2014 roku.

Już w lipcu zaczęto przygotowywać się do prac remontowych w najbardziej rozpoznawalnym punkcie miasta – zorganizowano alternatywne trasy przejazdu oraz podjęto rozmowy z odpowiednimi instytucjami. Konieczne było m.in. opuszczenie poziomu wody na jeziorach regulujących przepływ wody w Drinie. Pierwszy etap prac na Moście Mehmeda Paszy Sokolovicia w Wiszegradzie, gdzie dorastał jeden z najbardziej znanych jugosłowiańskich pisarzy, obejmował remont części fundamentalnej mostu. Na dnie stworzono kamienny nasyp wypełniający ubytki powstałe w wyniku erozji rzecznej. Oczyszczono także elementy mostu, które uległy zniszczeniu w wyniku samoistnych procesów odpadania cementu z kamiennych łączników. Prace te rozpoczęły się na początku września. Przy renowacji wykorzystuje się technologie użyte przy pracach nad mostem w Mostarze.

Początek kolejnej fazy prac przewidziany jest, najprawdopodobniej, na początek marca 2014 r. Wtedy planowana jest konserwacja i renowacja części mostu znajdującej się ponad poziomem wody, a także położenie kostki brukowej i oświetlenie mostu. Prace nad wiszegradzkim mostem mogą potrwać nawet dwa lata, a ich wartość wyniesie ok. 5 mln EUR (10 mln KM). Wykonaniem remontu zajmuje się turecka firma ER-BU.

 

Źródło: indikator.ba, kons.gov.ba

About Karolina Serszyńska

KOMENTARZE