Home / Bałkany / BiH / BiH: kolejny wzrost cen paliwa

BiH: kolejny wzrost cen paliwa


W tym tygodniu paliwo zdrożeje w całej BiH – nawet o 0,1 KM (ponad 20 gr). W Federacji cena benzyny Pb 95 wzrośnie z 2,35 do 2,40 KM (przekroczy 5 zł), Pb 98 i eurodiesel nie ulegną zmianie, natomiast w Republice Serbskiej ogłoszone w tym tygodniu podwyżki wyniosą 0,08-0,1 KM – do tej pory benzyna kosztowała 2,30-2,35 KM, eurodiesel – 2,35-2,40 KM. Paliwo jest tej chwili najdroższe od czasu wojny, jednak kolejne podwyżki nie są wykluczone i ceny mogą osiągnąć nawet 3 KM za litr. Wzrost cen na stacjach wynika ze wzrostu cen w rafineriach (o 0,08-0,1 KM za litr) i na światowym rynku.
Pomimo kolejnych podwyżek, paliwo w BiH wciąż jest tańsze niż w regionie. Wg danych związku kompanii naftowych Serbii najwięcej za benzynę płacą Grecy – nawet 1,70 euro za litr, a za eurodiesel Węgrzy – 1,54 euro. Średnia cena benzyny 95 w Grecji, na Węgrzech, w Czarnogórze, Chorwacji i Serbii jest wyższa niż w BiH.

Tekst: oslobodjenje.ba, bitno.ba, zdjęcie: bitno.ba, tłum. i red. Izabela Misiak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE