Home / Bałkany / BiH / BiH: Komercyjny kredyt może uratować Terminale Naftowe FBiH

BiH: Komercyjny kredyt może uratować Terminale Naftowe FBiH

naftni terminal ploce - mojevijesti.ba

Jeśli rząd Federacji BiH udzieli gwarancji spółce Terminale Naftowe FBiH na kredyt w wysokości 15 mln KM (7,65 mln EUR), możliwe jest uratowanie terminalu w porcie Ploče. 5 marca mija termin, w którym przedsiębiorstwo musi spłacić swój dług wobec londyńskiego Deltagripu.

Jak po spotkaniu z ministrem energii, górnictwa i przemysłu, Erdalem Trhuljem i przedstawicielami firmy Deltagrip powiedział przewodniczący zarządu Terminali, Nikola Štula, wartość własności państwowej jest tu zbyt duża, żeby rząd federalny mógł z niej zrezygnować. Komercyjny kredyt, który Terminale spłaciłyby w ciągu 5 lat, pozwoliłby na odblokowanie kont przedsiębiorstwa i spłatę zadłużenia zgodnie z wyrokiem Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Gospodarczej w Paryżu.

Wartość samych terminali szacowana jest na ok. 300 mln EUR, Trhulj zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za aktualną sytuację zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

 

Źródło: indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE