Home / Bałkany / BiH / BiH: Konferencja „65 lat NATO” w Banja Luce
NATO_flag-msz.gov.pl

BiH: Konferencja „65 lat NATO” w Banja Luce

Banja Luka została gospodarzem konferencji „65 lat NATO: pokój, bezpieczeństwo i rozwój w Europie”, w której wezmą udział eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej BiH wraz z członkami korpusu dyplomatycznego tego kraju.

Konferencję rozpocznie wiceprzewodniczący Rady Atlantyckiej, Damon Wilson – ekspert NATO w sprawach stosunków europejsko-amerykańskich oraz w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. Konferencja będzie się składała z trzech części. W pierwszym panelu będzie omawiane 65 lat działalności NATO. Drugi dotyczyć będzie rozszerzenia organizacji po 1989 roku. W tym miejscu obecni wschodnioeuropejscy członkowie podzielą się swoimi przemyśleniami na temat korzyści, jakie wynikają z przyłączenia się do NATO. Opowiedzą także o samym procesie akcesyjnym. Trzeci i ostatni panel poświęcony będzie wyzwaniom, jakie czekają Bośnię i Hercegowinę przed jej przystąpieniem do sojuszu.

Dyskusje przeprowadzone w czasie konferencji na temat historii Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i jego wpływu na państwa członkowskie, mają się przyczynić do lepszego przygotowania BiH jako kandydata do przystąpienia do NATO.

Źródło: oslobodjenje.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE