Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / BiH: Kredyt na 160 mln dolarów czeka na ratyfikacje

BiH: Kredyt na 160 mln dolarów czeka na ratyfikacje

Bank Światowy przyznał kredyt o wartości 120 mln dolarów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz 40 mln dolarów na przeciwdziałanie skutkom spowodowanym złymi warunkami pogodowymi, jednak środki te nie są jeszcze dostępne, ponieważ nie przeszły procedury ratyfikacji w bośniackich instytucjach, oświadczyła dyrektor Banku Światowego ds. Europy Południowej Jane Armitage.

– W maju przyznaliśmy dodatkowe 120 mln dolarów linii kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, co jest dobrą wiadomością. Złą wiadomością jest fakt, że środki te nie są jeszcze dostępne, ponieważ skomplikowana procedura ratyfikacji w entitetach oraz na szczeblu państwowym nie została zakończona. Zatem, mamy 120 mln dolarów, których przedsiębiorstwa jeszcze nie dostały tylko dlatego, że tak długo trwa procedura zatwierdzania, powiedziała Armitage.

Armitage dodała, że Bank Światowy przyznał dodatkowe 40 mln dolarów na system nawadniania, który jest bardzo ważny ze względu na zmiany klimatyczne, opady śniegu czy susze.

– BiH ma bogate zasoby wodne, ale należy nimi dobrze zarządzać. Niezbędny jest rozwój w tej dziedzinie, gdyż jest to ogromnie ważne dla rolnictwa. Jest to kolejna istotna kwestia, a nie weszła jeszcze w życie z tych samych przyczyn. Muszę przyznać, że staraliśmy się, aby te pieniądze zostały jak najszybciej przyznane, jednak procedury w instytucjach BiH trwają tak długo, podkreśliła Armitage.

Przypomniała także, że Bank Światowy posiada znaczne zasoby dla wsparcia budżetu, jednakże warunkiem do wypłaty tych pieniędzy jest przeprowadzenie reform, które spowodowałyby, że reformy dotyczące finansów publicznych będą bardziej skuteczne.

– Niestety ten program wynoszący 100 mln dolarów rocznie, prawie od trzech lat, sparaliżowany jest z powodu nieprzeprowadzenia tych reform.

Armitage dodała, że region Bałkanów Zachodnich jest najprawdopodobniej najbardziej w Europie dotknięty kryzysem.

– Faktem jest, że jest to kryzys globalny, ale reszta świata z niego wyszła. Kraje takie jak Chiny, Turcja, Brazylia czy Rosja odnotowują znaczny wzrost, a Bałkany Zachodnie są tak ściśle powiązane ze strefą euro i ponoszą konsekwencję kryzysu, który dotknął te kraje, powiedziała Armitage.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE