Home / Bałkany / BiH / BiH liderem regionu w produkcji wyrobów z certyfikatem Halal

BiH liderem regionu w produkcji wyrobów z certyfikatem Halal

FRANCE-CONSUMPTION-FOOD-ISLAM-HALAL-FAIR; halal.ba

BiH została liderem regionu w produkcji wyrobów z certyfikatem Halal (wyznaczone przez szariat zasady odżywiania się muzułmanów – przyp. red.). Rozwój tego sektora jest bardzo ważny dla bh. gospodarki. W 2006 roku otwarto w BiH Agencję ds. Certyfikatu Halal, która nadzoruje produkcję produktów spożywczych przygotowywanych zgodnie z muzułmańskim prawem. Na terenie BiH działa 47 certyfikowanych przedsiębiorstw. Według agencji, zainteresowanie certyfikatami Halal osiągnęło wysoki poziom, zwłaszcza w branży spożywczej i farmaceutycznej.

Dyrektor Departamentu Edukacji przy Agencji ds. Certyfikatu Halal, Valdet Peštalić, powiedział, że potencjał 20 mln klientów na rynku Halal w Południowo-Wschodniej Europie jest znaczący, co więcej, jedna trzecia konsumentów produktów Halal to muzułmanie, a dwie trzecie nie wyznaje tej religii. Peštalić zauważył także, że Certyfikat Halal zaczął się kojarzyć ze zdrowymi produktami, a spożywanie takiej żywności nie stoi w sprzeczności z zasadami innych religii.

Przedsiębiorstwa w BiH produkują ok. 2000 rodzajów produktów Halal, które eksportuje się prawie na cały świat. Zgodnie ze słowami Peštalicia, udało się osiągnąć wielki przełom na rynkach bliskowschodnich. Dla producentów z BiH interesujące są także rynki Malezji, Iraku, Pakistanu, Egiptu, byłych republik sowieckich, Libii i Południowej Afryki. Peštalić twierdzi, że nie jest możliwe oszacowanie łącznego przychodu, który przedsiębiorstwa w BiH osiągają z produktów Halal, ale wg danych Agencji ds. Certyfikatu Halal, globalny rynek żywności Halal rozwija się każdego roku i jego wartość ocenia się na 472 mld EUR, podczas gdy szacowana wartość rynku UE wynosi 51 mld EUR.

Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej FBiH, Jerko Ivanković Lijanović, uważa, że BiH może osiągnąć korzyści z rynku Halal. Przy tej produkcji mogą zostać wykorzystane nieużytki, a także pojawia się szansa na nowe miejsca pracy. Turystyka Halal w regionie cały czas się rozwija. W BiH, Chorwacji i Słowenii 15 hoteli, restauracji i agencji turystycznych otrzymało certyfikat Halal. Wg dyrektora agencji Crescent Rating, światowego lidera w dziedzinie restauracji i hoteli przyjmujących zasady Halal, świat muzułmański w 2011 roku wydał w sektorze Halal ok. 94 mld EUR.

W Chorwacji działa 35 certyfikowanych przedsiębiorstw, które produkują ok. 2000 produktów Halal oraz Centrum Certyfikacji Halal. W Serbii, Macedonii i Czarnogórze są zlokalizowane biura, które działają pod nadzorem Agencji ds. Certyfikatu Halal z Tuzli. Agencja ta wydała już certyfikat 110 firmom w regionie. Dyrektor chorwackiego Centrum Certyfikacji Halal, Aziz Hasanović, zauważył, że 57 tys. muzułmanów w Chorwacji nie stanowi zbyt dużego rynku, dlatego wszystkie firmy, które stanowią trzon chorwackiego przemysłu spożywczego mają swoje zakłady produkcyjne także w BiH. W Serbii, Czarnogórze i Chorwacji cały czas rośnie zainteresowanie certyfikatem Halal. Dyrektor firmy Vigo 48 z Bitoli, Zlatko Dimitrevski, zapewnił, że zostały stworzone warunki do zwiększenia sprzedaży w krajach muzułmańskich, a firmy z Kataru zamierzają zakupić większe ilości mięsa z Macedonii.

Źródło: indikator.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE