Home / Bałkany / BiH / BiH: Likwidacja BH Airlines?

BiH: Likwidacja BH Airlines?

bh_airlines_503242329

Według dziennika „Dnevni avaz”, linie lotnicze BH Airlines zostaną zlikwidowane z powodu nieopłacalności dalszego funkcjonowania – kancelaria premiera FBiH ma wkrótce ogłosić decyzję w tej sprawie. Długi BH Airlines wynoszą już ponad dziesiątki milionów KM. Władze FBiH przeznaczyły na finansowanie tej firmy ok. 7 mln KM rocznie (3,5 mln EUR), jednak bardzo wysokie długi uniemożliwiły dalszą działalność. BH Airlines posiada 2 samoloty i zatrudnia 108 osób.

BH Airlines boryka się z wieloma problemami już od dłuższego czasu. Niedawno Hypo Alpe Adria Bank zablokował rachunek spółki z powodu bardzo wysokich kwot niezapłaconych należności wobec tego banku i opóźnienia w spłacaniu zobowiązań dot. zakupionych w leasingu samolotów (więcej na ten temat: BiH: Zablokowany rachunek BH Airlines). Po rozwiązaniu współpracy z Turkish Airlines, BH Airlines pogrążyła się w kryzysie finansowym. Niestety, zagraniczne linie lotnicze, które po odejściu Turkish Airlines były zainteresowane partnerstwem strategicznym, wycofały się.

Zgodnie z danymi z umów dot. zakupionych w leasingu samolotów ATR 72, obecnie BH Airlines pozostało do spłacenia 5,6 mln KM (2,8 mln EUR). Gdyby doszło do sprzedaży jednego lub obu samolotów, agencja HETA Sarajewo, będzie dążyć do uznania łącznej kwoty (zawierającej annuity i wartość końcową) należnych i niezapłaconych długów w wysokości 18 mln KM (9,2 mln EUR) wg  harmonogramu spłat do maja 2015 r., co nie odpowiada BH Airlines.

Źródło: mostarlife.com

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE