Home / Bałkany / BiH / BiH: Lokomotywa z filmu „Walter broni Sarajewa” wśród eksponatów kolejowych w mieście Banovići
Foto: Anadolija

BiH: Lokomotywa z filmu „Walter broni Sarajewa” wśród eksponatów kolejowych w mieście Banovići

Lokomotywa wykorzystana w filmie wojennym z 1972 r. ma przyciągnąć do miejscowości Banovići zagranicznych turystów, podały za Agencją Anadolija media w BiH. Nie jest to jedyny eksponat planowanego muzeum, a miasto już teraz jest odwiedzane przez miłośników kolei z całego świata – między innymi ze względu na wciąż działający pociąg parowy z 1949 r.

Zdecydowano się zachować lokomotywę, bo ma dodatkową wartość historyczną dzięki filmowi „Walter broni Sarajewa” – jednemu z najbardziej znanych i popularnych jugosłowiańskich filmów o tematyce wojennej i partyzanckiej, powiedział kierownik techniczny transportu kolejowego miejscowej kopalni, Dževad Hodžić. Co ważne, to jedna z najlepszych lokomotyw wąskotorowych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, twierdzi Hodžić.

Zabytkowa lokomotywa serii 83-157, jedna z wykorzystywanych podczas kręcenia filmu Hajrudina Krvavaca, została wyprodukowana w 1946 roku w fabryce Đuro Đaković. Kopia amerykańskiej maszyny – podobno lepsza od oryginału – w miejscowości Banovići znajduje się od 1976 r., przez pewien czas była wykorzystywana, ale jeszcze przed wybuchem wojny w 1992 r. została wycofana, gdyż nie można było znaleźć do niej części zamiennych. Zdecydowano się ją zachować, teraz ma stać się eksponatem w planowanym kompleksie muzealnym. Obecnie jest remontowana.

Nie będzie to jednak jedyna atrakcja miasta, które zasłynęło między innymi dzięki linii kolejowej Brčko-Banovići, wybudowanej w latach 40. w czynie społecznym przez ponad 60 tysięcy młodych ludzi z całej Jugosławii. W miejscowości ma powstać muzeum górnictwa i kolei, które ma mieć kształt lampy górniczej. Do tej pory opracowano już dokumentację projektową dla kompleksu muzealnego oraz dla nowych torów, uzyskano decyzję odnośnie zagospodarowania przestrzennego i ekologicznej strony przedsięwzięcia, jednak prace nie zostały rozpoczęte.

W mieście już teraz znajdują się eksponaty, które przyciągają miłośników kolei – około tysiąca osób rocznie. Banovići to podobno jedyne miejsce na świecie, gdzie na torach można zobaczyć lokomotywę parową, która popularnie nazywana jest Ćiro. Maszyna to nie tylko eksponat – nadal przewozi turystów.

Źródło: klix.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE