Home / Bałkany / BiH / Prezydent RS chce rozwiązania Sił Zbrojnych BiH

Prezydent RS chce rozwiązania Sił Zbrojnych BiH

Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej ogłosił w piątek, 5 października, że w poniedziałek (8 października) przedłoży Parlamentowi Republiki Serbskiej oficjalną inicjatywę zmiany porozumienia o Siłach Zbrojnych (OSBiH), co oznaczałoby takie zmiany w prawie, które pozwoliłyby rozwiązać Siły Zbrojne BiH. Dodik w rozmowie z dziennikarzami podkreślił przede wszystkim bardzo wysokie koszty utrzymywania OSBiH, które dla całej Bośni i Hercegowiny wynoszą ok. 1 mld EUR, dla samej Republiki Serbskiej  325 mln EUR.

– Istnienie OSBiH nie zapewniło nam większego bezpieczeństwa, ani nie wzmocniło gospodarki. Zamiast tego, Siły Zbrojne obciążają tylko bilans płatniczy i handlowy BiH, a tym samym nas samych – ocenił Dodik.

Zgodnie z jego słowami, OSBiH jest tylko źródłem problemów (głównie związanych z majątkiem wojskowym), których rozwiązywanie trwa zazwyczaj bardzo długo. Od decyzji sądu w sprawie majątku OSBiH nie zaobserwowano żadnego postępu, co widać w raportach z działań tej formacji. Co więcej, wykazały one nepotyzm, naruszanie praw człowieka, niezadowolenie oficerów i podoficerów, a także wysoki poziom korupcji.

Dodik przypomniał też o stanowisku Republiki Serbskiej w kontekście członkostwa w NATO. RS nie chce stać się częścią Sojuszu i nie ma zamiaru wspierać działań do członkostwa prowadzących.

 

Źródło: oslobodjenje.ba

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE